Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafako otoczone przez ryzyka

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
14-12-2012 11:22
Rafako otoczone przez ryzyka
fot. mat. prasowe

Uważamy, iż nieoczekiwana zmiana dobrze ocenianego przez nas zarządu, dokonana w newralgicznym dla spółki momencie i zapowiadane zacieśnianie współpracy z PBG, tworzą nowe ryzyka, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój spółki - ocenił perspektywy Rafako Piotr Nawrocki, analityk Millennium DM.

Nawrocki w raporcie analitycznym z 6 grudnia, który został upubliczniony 13 grudnia, zaznaczył, że przyczyny odwołania zarządu Rafako są dla Millennium DM niejasne, a przytoczone przez radę nadzorczą zarzuty wobec odwołanych członków zarządu mocno nietrafione.
- Pomijając nawet negatywną ocenę merytoryczną podstawy oskarżeń, jeśli chodzi o zarzuty związane z konfliktem z firmą Alstom, to odnoszą się one do zdarzeń, które miały miejsce prawie rok temu, podczas gdy na przestrzeni 2012 r. ocena zarządu w oczach rady nadzorczej była bardzo pozytywna, a prezes Rafako został nawet powołany w czerwcu 2012 r. na stanowisko prezesa spółki matki PBG - wskazał Nawrocki.

Dodał, że ponadto dziwi i rodzi obawy zarzut braku współpracy ze strony zarządu Rafako z grupą PBG.

- Od początku roku Rafako wsparło PBG kwotą 160 mln zł, kupując akcje Energomontażu-Południe, które i tak następnie musiało zwrócić oraz kwotą 33 mln zł w formie pożyczki dla Hydrobudowy Polska. Powyższe transakcje skutkowały łącznie pogorszeniem pozycji gotówkowej Rafako o 193 mln zł, a w związku z upadłością układową PBG i upadłością likwidacyjną Hydrobudowa Polska istnieje duże ryzyko, iż Rafako nie odzyska tych pieniędzy - podkreślił Nawrocki.

Wskazał, że dodatkowo Rafako startowało w przetargach w konsorcjum z PBG, co na pewno rodzi obawy inwestorów i wymaga dodatkowych zabezpieczeń, a także jest argumentem dla konkurencji Rafako do odwołań przed KIO.

- Rafako udzieliło także zlecenia podwykonawczego znajdującej się upadłości układowej spółce z Grupy PBG - Energomontażowi-Południe - o wartości 41,6 mln zł w Elektrowni Połaniec dla GDF Suez. Prezes Różacki sprzeciwił się jedynie w pierwszej połowie 2012 r., aby Rafako przystąpiło do gwarancji i zabezpieczenia długu PBG, co uratowało spółkę przed kłopotami, które spowodowały upadłość innych spółek powiązanych z PBG stwierdził - stwierdził Nawrocki.

Dodał, że dzięki rozpoczynającemu się właśnie programowi inwestycyjnemu w polskim sektorze energetycznym Rafako stoi przed historyczną szansą rozwoju i podwojenia skali prowadzonej działalności.

Zaznaczył, że w przeciągu 2-3 najbliższych kwartałów zapadną ostateczne decyzje odnośnie prowadzonych inwestycji i ich wykonawców, którzy będą mieli zapewnioną pracę na najbliższe 5 lat, czyli do 2018 r.

NA GIEŁDZIE

PBG SA [PBG]

kurs:

2.73 PLN -0.05 (-1.80%)

Notowania | Analiza techniczna


RAFAKO SA [RFK]

kurs:

6.75 PLN 0.05 (0.75%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP