PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafako: odsiarczanie z nowatorskim rozwiązaniem w Bełchatowie

Autor: wnp.pl (TE)
14-12-2014 14:59
Rafako: odsiarczanie z nowatorskim rozwiązaniem w Bełchatowie

Widok wnętrza absorbera w Elektrowni Bełchatów po modernizacji.

Fot. (mat. pras. Rafako)

Rafako zakończyło modernizację instalacji odsiarczania spalin na blokach nr 5 i 6 w Elektrowni Bełchatów. Spółka z Raciborza podkreśliła, że przy realizacji kontraktu zastosowano nowatorskie rozwiązanie, które powstało na podstawie wspólnego projektu badawczo-rozwojowego Rafako i Politechniki Wrocławskiej.

Wartość zlecenia Rafako wynosiła 142,62 mln zł brutto, a umowę podpisano w maju 2013 r. Modernizacja IOS bloków nr 5 oraz 6 była związana z koniecznością zwiększenia stopnia redukcji SO2 dla czynnych bloków Elektrowni Bełchatów.
Wynika to z regulacji prawnej z zakresu ochrony środowiska - dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie emisji przesyłowych IED, zgodnie z którą poziom emisji SO2 na wylocie z IOS powinien być na poziomie poniżej 200 mg/Nm3.

Jak podało Rafako, w ramach modernizacji absorberów instalacji odsiarczania zastosowano nowatorskie rozwiązanie o nazwie „Półka sitowa bezprzelewowa z pianą dynamiczną”, które Rafako opracowało wspólnie z Politechniką Wrocławską w latach 2010-2013.

Jerzy Mazurek, kierownik Zespołu Pracowni Projektowych Instalacji Ochrony Środowiska w Rafako, wskazał, że najważniejszym celem modernizacji było dostosowanie instalacji do możliwości odsiarczania spalin pochodzących ze spalania bardziej zasiarczonego węgla przy uzyskaniu niższego od pierwotnego limitu emisyjnego w zakresie SO2.

Oznaczało to zarówno podniesienie skuteczności działania absorberów, jak również zwiększenie wydajności wszystkich towarzyszących im węzłów pomocniczych.

Półka sitowa, zastosowana w absorberach IOS Bełchatów, jest wykonana w postaci perforowanych koszy z materiałów odpornych na korozję: głównie polipropylenu uzupełnionego o elementy z gumowanej stali i stopów na bazie niklu.

Podczas przepływu spalin w kierunku górnej części absorbera, faza gazowa tworzy wraz z cieczą zalegającą na półce sitowej warstwę piany dynamicznej, która zanika po ustaniu przepływu gazu.

- To zjawisko w czasie normalnej pracy absorbera zwiększa powierzchnię kontaktu spalin i cieczy absorpcyjnej i poprawia skuteczność wnikania dwutlenku siarki do cieczy, a tym samym zwiększa skuteczność usuwania tego zanieczyszczenia ze spalin w absorberze - wyjaśnił Mazurek.

Rafako zaznaczyło, że półka sitowa stanowi rozwiązanie alternatywne wobec możliwości budowy kolejnego poziomu zraszania w absorberze. Została ona zastosowana w absorberach IOS bloków 5 i 6 ze względu na brak miejsca dla kolejnych pomp i rurociągów w obrębie absorberów.

Modernizacja IOS bloków 5 i 6 w Bełchatowie obejmowała także powiązany z absorberami system odwadniania gipsu. W układzie odwadniania gipsu zabudowano w istniejącym budynku dwie linie po sześć wirówek każda. Wirówki te zastąpiły układ oparty o dwa filtry taśmowe, próżniowe.

- Dzięki temu układ został dostosowany do możliwości odwadniania gipsu, jaki powstanie z odsiarczania spalin przy zasiarczeniu węgla 1,85 proc. (poprzedni układ był dostosowany do węgla o zasiarczeniu 1,2 proc.) - wyliczył Mazurek.

- Układ oparty o wirówki, poza większa wydajnością posiada także znacznie wyższą dyspozycyjność i elastyczność. Układ nowych wirówek zabudowano z zachowaniem istniejących ścian zewnętrznych budynku wykonując całkowitą przebudowę jego wnętrza ze zburzeniem stropu włącznie - podsumował.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP