PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafako ma warunkową umowę z Siemensem ws. Jaworzna

Autor: wnp.pl (TE)
16-04-2014 09:19
Rafako ma warunkową umowę z Siemensem ws. Jaworzna
fot. Tauron Wytwarzanie

E003B7 Sp. z o.o. - spółka w 100 proc. zależna od Rafako - podpisała z konsorcjum niemieckiego Siemensa oraz jego polskiego oddziału warunkową umowę na wytworzenie, dostawę oraz montaż wyspy turbinowej na potrzeby budowy nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III. Jej wartość to 208,35 mln euro.

Jak podało Rafako, umowa przewiduje dostarczenie przez Siemensa gwarancji należytego wykonania umowy w kwocie 20 proc. należnego im wynagrodzenia oraz gwarancji powykonawczej w kwocie 3 proc. należnego im wynagrodzenia w formie gwarancji bankowych.
Wedle zawartej umowy, Rafako jest uprawnione do naliczania kar umownych w przypadkach nienależytego wykonywania umowy przez Siemensa do łącznej kwoty nie większej niż 25 proc. wynagrodzenia.

Wejście w życie umowy pomiędzy Rafako a Siemensem uzależnione jest od zawarcia głównej umowy dotyczącej projektu Jaworzno pomiędzy Tauronem a konsorcjum Rafako.

Warunkiem jest także zawarcie pomiędzy zamawiającym a Rafako i Siemensem umowy, w której strony określą sposób rozliczania i dokonywania płatności wynagrodzenia Siemensa przez Taurona, a także ustalenie zasad odpowiedzialności stron umowy głównej za zapłatę wynagrodzenia należnego Siemensa.

Ostatni z warunków to wystawienie gwarancji należytego wykonania prac przez Siemensa. Jak podkreśliło Rafako, umowa z Siemensem jest jednym z kluczowych elementów niezbędnych do zawarcia kontraktu z Tauronem na budowę bloku w Jaworznie.

Dotychczas sześciokrotnie wydłużano termin ważności oferty konsorcjum Rafako na budowę bloku w Jaworznie. Aktualny termin mija 30 kwietnia.

Dariusz Lubera, prezes Tauronu, informował, że spółka nie zgodzi się już na kolejne przedłużenie terminu ważności oferty, jeśli do końca kwietnia Rafako nie pozyska gwarancji potrzebnych do podpisania kontraktu. Wówczas Tauron ogłosi nowy przetarg na blok w Jaworznie.

Wcześniej termin ważności oferty wydłużano kolejno: na początku czerwca - do 31 lipca, pod koniec lipca - do 30 września, z końcem września - do 31 października, z końcem października - do 31 grudnia, pod koniec grudnia - do 28 lutego 2014 r.

Tauron Wytwarzanie wybrał wartą 5,41 mld zł brutto ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa na Jaworzno jako najkorzystniejszą 24 stycznia 2013 r.

Konsorcjum zadeklarowało, że wybuduje blok o mocy netto 843,53 MW oraz sprawności netto rzędu 45,91 proc. Budżet zamawiającego opiewał na 4,3 mld zł brutto. Termin realizacji wynosi 59 miesięcy.

Odwołania konkurencji - chińskiego CNEEC oraz konsorcjum Hitachi i SNC-Lavalin - KIO oddaliła pod koniec marca 2013 r. Trzy miesiące później skargę na wyrok KIO z sądu wycofał CNEEC.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (12)

TAURONPE [TPE]

kurs:

3.41 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 064 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP