PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafako i Energa już pogodzone w Ostrołęce

Autor: WNP.PL (Tomasz Elżbieciak)
26-05-2017 12:15
Rafako i Energa już pogodzone w Ostrołęce
Fot. mat. pras.

Konsorcjum Rafako oraz Energa Elektrownie Ostrołęka zawarły przed mediatorem sądowym ugodę, która dotyczy sporu związanego z kontraktem na budowę instalacji odazotowania spalin Elektrowni Ostrołęka B.

W wyniku zawartej ugody konsorcjum zobowiązało się do zapłaty kwoty 2,69 mln zł tytułem rekompensaty roszczeń, wynikających z naliczenia kar umownych. Na Rafako przypada kwota 1,95 mln zł, a na reszta na konsorcjanta - spółkę Omis z Ostrołęki.
- Jednocześnie zamawiający zobowiązał się do wystawienia skorygowanych not obciążeniowych oraz do zwrotu na rzecz konsorcjum nienależnie potrąconych kwot. Ugoda podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Sąd Okręgowy w Białymstoku - podało Rafako.

Historia sporu


Przypomnijmy, że w sierpniu 2016 r. Energa wystawiła konsorcjum Rafako notę obciążeniową na kwotę 13,49 mln zł. Energa naliczyła karę na podstawie dwóch tytułów: opóźnienia w zakończeniu robót instalacyjnych, a także niedotrzymania terminu przejęcia instalacji bloku do eksploatacji.

Następnie, wskutek prowadzonych pomiędzy stronami negocjacji, Energa postanowiła odstąpić w całości od kary umownej z tego drugiego tytułu, co spowodowało zmniejszenie noty obciążeniowej o 0,89 mln zł.

We wrześniu ubiegłego roku konsorcjum Rafako wniosło do Sądu Okręgowego w Białymstoku pozew o ustalenie nieistnienia zobowiązań wobec Energi w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem prac wchodzących w zakres kontraktu.

Natomiast Energa w październiku przekazała konsorcjum oświadczenie o dokonaniu potrącenia kwoty 6,45 mln zł, stanowiącej część z naliczonych kar umownych. Część potrącenia przypadająca na Rafako wynosiła 4,17 mln zł.

Przetarg i kontrakt


Warty 149,9 mln zł netto kontrakt na budowę odazotowania spalin w Ostrołęce konsorcjum Rafako podpisało w październiku 2014 r. Na spółkę z Raciborza przypadało 58 proc. zadania, a termin realizacji wynosił 38 miesięcy.

Budżet inwestora wynosił 121,8 mln zł netto. Oferty dwóch pozostałych uczestników przetargu zostały odrzucone z powodu niezgodności z SIWZ.

Wśród nich znajdowało się konsorcjum dwóch spółek z Gliwic - Energotechniki-Energorozruch oraz Aiut (138,5 mln zł netto), a także konsorcjum Zarmenu i jego spółki zależnej - Energomontażu Zachód Wrocław (169,6 mln zł netto).

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

4.08 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna


Energa SA [ENG]

kurs:

11.82 PLN 0.23 (1.98%)

Notowania | Analiza techniczna



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 283 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

761 911 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 266 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP