Przyszłość polskiego rynku nieruchomości leży w zielonym budownictwie

Przedstawiciele polskiej branży nieruchomości komercyjnych postrzegają zielone budownictwo jako naturalną przyszłość rynku - wynika z pierwszego w Polsce badania "Analiza rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce" zrealizowanego przez Construction Marketing Group. Wciąż jednak część branży nie jest świadoma szans, jakie niesie ze sobą stosowanie ekologicznych rozwiązań.

Aż 85 proc. ankietowanych uznało, że zainteresowanie zielonym budownictwem jest w Polsce coraz większe i można mówić już o występującym na rynku nieruchomości trendzie. Jednocześnie 77 proc. badanych osób zgodziło się ze zdaniem, że popyt na "zieloną" powierzchnię biurową będzie rósł w przyszłości.

Zgodnie z pierwszymi wynikami badań CMG, specjaliści z branży nieruchomości komercyjnych uznają zielone budownictwo jako coś, w co warto zainwestować większe fundusze na etapie realizacji inwestycji. 57 proc. ankietowanych uznało, że za wynajem, budowę lub kupno zielonego budynku są skłonni zapłacić do 5 proc. więcej.

Optymistyczne postrzeganie "zielonego" budownictwa nie jest jednak na rynku powszechne. 32 proc. ankietowanych nie chce wydawać więcej na tego typu projekty. Jednocześnie 49 proc. badanych osób uważa, zastosowanie ekologicznych rozwiązań nie oznacza mniejszego ryzyka jeśli chodzi o efektywność operacyjną obiektu.

Ankietowani w zdecydowany sposób potwierdzili zyski finansowe płynące z zastosowania nowoczesnych technologii. 74 proc. badanych uważa, że ich wykorzystanie oznacza niższe koszty funkcjonowania. Warto zaznaczyć, że 21 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "Nie jestem pewna/pewien". To, zdaniem członków CMG, oznacza, że niezbędna jest dalsza edukacja inwestorów, deweloperów oraz najemców jeśli chodzi o zalety zielonych inwestycji.

Badanie zostało zainicjowane przez Buro Happold w ramach Construction Marketing Group. Jego celem jest analiza, co polski rynek nieruchomości komercyjnych rozumie pod pojęciem "zielony" lub "zrównoważony" budynek.

Ankieta internetowa została przygotowana we współpracy z firmą konsultingową PwC, która gwarantowała jej anonimowość oraz dostarczyła zebrane wyniki. Dokładna analiza danych oraz ich opracowanie zostały przygotowane przez Buro Happold we współpracy z Colliers International.

Czytaj więcej na Propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyszłość polskiego rynku nieruchomości leży w zielonym budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!