Przygotowania do budowy konstrukcji fasady Stadionu Narodowego

Przygotowania do budowy konstrukcji fasady Stadionu Narodowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

72 słupy, z których każdy waży prawie 40 t i mierzy ponad 30 m, liny o łącznej długości 71 km, a także inne elementy, tzw. odciągi i zastrzały, złożą się na konstrukcję stalową, która będzie podporą dla elewacji i dachu Stadionu Narodowego w Warszawie.

Na słupach, na wysokości 34 m, będzie oparty specjalny "pierścień ściskany" (również wykonany z połączonych 72 stalowych rur), który połączy elementy konstrukcji i będzie zbierał wszystkie siły występujące w linach dachu i większość sił w elewacji zewnętrznej. "Wymaga to bardzo wysokiej jakości wykonania i montażu" - dodaje Leszek Miara, inspektor nadzoru ds. konstrukcji stalowych i linowych w Narodowym Centrum Sportu. Odchylenia od założonej przez projektantów normy np. dla 40-tonowego słupa zrobionego ze stali o grubości 8 cm może wynosić co najwyżej 5 milimetrów.

Problemów z połączeniem poszczególnych wielkich stalowych elementów może być więcej. "Pierścień ma długość ok. 900 m. Ponieważ składa się on z elementów prostych, a obwód stadionu jest owalem, w każdym miejscu styku trzeba pod odpowiednim kątem dopasować rury. Każdy styk ma więc inny kąt dochodzenia do siebie sąsiadujących elementów" - tłumaczy Miara. "Co więcej, dach stadionu nie będzie płaski, ale wygięty jak rondo kapelusza. Zmiany w kątach ustawienia elementów pierścienia w stosunku do całości konstrukcji występują w 72 punktach. Bardzo to komplikuje i przygotowanie całej rury, i zrobienie styków, tym bardziej, że przy spawaniu znów następują odkształcenia spawalnicze" - dodaje inżynier.

W Polsce nikt jeszcze nie robił tak wielkich elementów stalowych, które jednocześnie wymagają ogromnej precyzji wykonania. To dlatego generalny wykonawca Stadionu w wewnętrznym przetargu wybrał do ich realizacji włoską firmę Cimolai, która podobne wielkie stalowe elementy wykonywała m.in. na potrzebę stadionu olimpijskiego w Atenach.

W ubiegłym tygodniu w fabrykach Cimolai w Pordenone we Włoszech odbył się audyt polskich inżynierów i przedstawicieli NCS. Również dziennikarze mieli okazję zobaczyć, jak tworzy się tak duże elementy.

W fabryce Cimolai w Pordenone prawie nie widać ludzi. Na przestrzeni kilku hektarów pracuje kilkadziesiąt osób. Resztę prac wykonują maszyny: przenoszą zrobione już wielkie rury z jednego miejsca w drugie, spawają ich poszczególne elementy. Najbardziej spektakularna z maszyn to ogromna prasa, która co kilka minut powoli naciska z siłą 6 tys. ton na szeroką, grubą płachtę stali. Powolne, regularne naciski powodują, że płachta wygina się - po kilkunastu minutach obserwowania tego procesu wydaje się, jakby stal była kawałkiem tektury, który z łatwością pooddaje się kształtowaniu. Dwie wygięte pod kątem 180 stopni płachty stali, zespawane ze sobą, stworzą rurę, a w końcu staną się jednym z 72 "stadionowych" słupów. W fabryce wszędzie czuć specyficzny zapach rozgrzanej stali. Każdy nacisk gigantycznej prasy daje dudniący głośny dźwięk. Gotowe rury leżą w wielu miejscach fabryki, a także na zewnątrz. Część jest już pomalowana i przygotowana do transportu kolejowego.

"W tej chwili większość naszej produkcji koncentruje się na elementach dla Stadionu Narodowego" - wyjaśnia dyrektor projektu, Federico Siriani. Jak zaznacza, elementy dla Stadionu są realizowane w sumie w trzech fabrykach firmy.

Słupy i inne części stalowej konstrukcji muszą być specjalnie transportowane do Warszawy: niektóre z nich na platformach drogą kolejową, a inne na specjalnych naczepach tirów. W ostatnich dniach odbył się pierwszy transport kolejowy - na stację Warszawa-Praga przy ul. Marywilskiej dotarł pociąg ze słupami. W nocy nastąpił przeładunek na naczepę tira i słupy zostały przetransportowane na teren Stadionu. Montaż pierwszych elementów konstrukcji rozpocznie się w marcu.

Stadion Narodowy jest budowany przez niemiecko-austriacko-polską grupę firm Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH, Alpinie Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA oraz PBG S.A. Budowla ma być najbardziej nowoczesną areną piłkarską w Europie. Konstrukcja powstaje w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Unikatowym rozwiązaniem ma być dach stadionu zawieszony na stalowych linach, ze stalową zwisającą pośrodku iglicą. Dach będzie ruchomy - w razie potrzeby, np. nagłego deszczu - specjalna materiałowa membrana w ciągu kilkunastu minut, delikatnie szeleszcząc, rozciągnie się na przestrzeni otwartej nad płytą boiska. Kiedy deszcz przestanie padać, dach będzie mógł się schować do specjalnego podwieszonego "garażu". Takie rozwiązanie będzie miało znaczenie szczególnie przy organizowaniu na stadionie wydarzeń muzycznych - zamknięty dach bardzo poprawi akustykę budynku. Nad środkiem płyty boiska na stalowych linach będzie zawieszona stalowa iglica o długości 70 m.

Stadion będzie miał dwa pierścienie trybun: dolny i górny. Pod trybunami powstaną restauracje, sale wystawowe i konferencyjne, biura, muzeum sportu. Murawa boiska zostanie położona na żelbetowej płycie umieszczonej ponad 8 m wyżej niż dawna płyta stadionowa. Pod nią powstanie dwupoziomowy podziemny parking.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przygotowania do budowy konstrukcji fasady Stadionu Narodowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!