XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przy budowie trasy S11 znaleziono rzymskie monety

Cmentarzysko ciałopalne związane z ludnością kultury łużyckiej oraz dwa skarby rzymskich monet odkryli archeolodzy w trakcie badań prowadzonych na trasie budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej nr S11.

Powierzchnia terenu przebadanego przez archeologów przekroczyła 14 ha. Trwa analiza efektów ich pracy.

Krzysztof Borkowski z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że prace na 26 stanowiskach archeologicznych prowadzono zarówno na etapie przygotowania inwestycji, jak i podczas jej realizacji.

Archeologom udało się odnaleźć ślady osadnictwa kultury łużyckiej, kultury przeworskiej, wczesnego średniowiecza i okresu nowożytnego. Podczas prac zespół badawczy odnalazł m.in. pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie, piece i paleniska. W miejscowości Wtórek zostało odkryte cmentarzysko ciałopalne.

"Odkryto tam 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie grobów stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia różnej wielkości, przedmioty wykonane z żelaza i brązu np. szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne. Do niektórych naczyń wkładano również paciorki szklane" - poinformował Borkowski.

Prowadzący prace archeologiczne Grzegorz Gmyrek powiedział PAP, że odnalezione cmentarzysko pochodzi z ok. 700 roku p.n.e. W tym czasie na tym terenie rozwijała się kultura łużycka.

"Na obecnym etapie analizy, najwcześniejszą fazę zasiedlenia wielokulturowej osady należy łączyć z kulturą łużycką (ok. 700 r. p.n.e.), następną fazę z wczesnym średniowieczem (XI - XIII wiek) oraz ostatnią fazę z okresem nowożytnym (XVII - XVIII wiek). Cmentarzysko i osada zostały odkryte w ramach jednego, wielokulturowego stanowiska archeologicznego" - powiedział.

Archeolodzy odkryli też dwa skarby monet, w tym depozyt 39 denarów rzymskich z I i II wieku wraz z 26 szklanymi i bursztynowymi paciorkami i ich fragmentami.

"Do określenia daty zdeponowania skarbu pomocne były zwłaszcza dwie srebrne zapinki występujące od ok. połowy V w. n.e. Tak późne datowanie najmłodszego elementu skarbu tłumaczyć może, zdaniem prowadzących badania, znaczący stopień wytarcia monet przed ich zdeponowaniem. Należy podejrzewać, iż skarb znajdował się opakowaniu z materiałów organicznych, które nie zachowało się do czasów współczesnych" - podał Krzysztof Borkowski.

Drugi ze skarbów odkryty około 30 metrów od pierwszego i prawdopodobnie od niego niezależny składał się z 67 monet.

Podczas wstępnej konserwacji odnalezionych przedmiotów udało się rozpoznać emisje monet z czasów pomiędzy początkiem panowania Wespazjana (69 r. n.e.) a końcem panowania Kommodusa (192 r. n.e.).

Obecnie trwa naukowe opracowywanie wyników badań archeologicznych. Według informacji GDDKiA, prace archeologiczne prowadzone na trasie obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego znajdują się w ostatnim stadium.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przy budowie trasy S11 znaleziono rzymskie monety

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!