Przez przebudowę zamknięta główna ulica w Białymstoku

Przez przebudowę zamknięta główna ulica w Białymstoku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W związku z przebudową, od poniedziałku na całej długości zamknięta została dla ruchu ulica Lipowa w centrum Białegostoku. To kolejna duża inwestycja drogowa w tej części miasta. Po przebudowie Lipowa będzie częścią historycznego szlaku turystycznego.

Od poniedziałku ulica zamknięta jest na całej długości, co oznacza utrudnienia nie tylko dla kierowców, ale również dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Od wiosny zamknięty był już jeden jej odcinek. W przyszłości, po przebudowie instalacji wodno-kanalizacyjnych, zmianie nawierzchni i poszerzeniu chodników ulica ma mieć charakter miejskiego deptaku z wąską jezdnią, która obecnie ma 10-metrów szerokości, a w przyszłości będzie miała niecałe siedem metrów.

Przebudowa instalacji potrwa do późnej jesieni. Na zimę ulica zostanie oddana do ruchu, po położeniu tymczasowej nawierzchni, ale na wiosnę znowu będzie zamknięta, by inwestycję można było zakończyć do końca września 2012 roku.

Zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Białymstoku Bożena Zawadzka uważa, że ruch z tej ulicy przejmą z powodzeniem dwie równoległe do niej: Aleja Piłsudskiego (choć na niej też trwają inwestycje) oraz ulica Kalinowskiego, oddana po przebudowie. Do tego trwa przebudowa wiaduktu nad torami przy ul. Dąbrowskiego, z którego zjeżdżało się m.in. właśnie na Lipową, wjeżdżając do Białegostoku od strony Warszawy.

Lipowa po przebudowie będzie częścią historycznego szlaku turystycznego. W ramach tego projektu, szacowanego na ok. 30 mln zł, miasto chce m.in. udostępnić turystom podziemia barokowego Pałacu Branickich. Przebudowa Lipowej będzie kosztowała miasto kilkanaście milionów złotych. Dodatkowe koszty ponoszą Wodociągi Białystok, które przebudowują instalacje.

Na przebudowanej Lipowej będzie kilka skwerków z fontannami i ławkami. Wyeksponowane zostaną znajdujące się przy ulicy zabytki np. XIX-wieczna cerkiew św. Mikołaja i neoklasycystyczna kamienica z kariatydami (podporami architektonicznymi w formie postaci). Ma być też zaznaczona oś Traktu Choroskiego, czyli zarys dawnej drogi łączącej Białystok z Choroszczą, miasteczkiem oddalonym od stolicy regionu o kilkanaście kilometrów. Znajduje się tam letnia rezydencja rodu Branickich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!