Przetargi na projekty 10 dworców w Polsce Wschodniej

Przetargi na projekty 10 dworców w Polsce Wschodniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKP S.A. ogłosiła postępowania przetargowe na prace projektowe, które obejmą modernizację 8 dworców w regionach wschodniej części Polski i kontynuację prac na dwóch.

Zostaną one też opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, informuje zarząd spółki.

Inwestycje te mają zapewnione finansowanie unijne i są ujęte w krajowym Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Dofinansowanie z POPW wyniesie 160 mln złotych.

Ogłoszenia dotyczą dworców: w Białymstoku, Czeremsze, Olsztynku, Siemiatyczach, Skarżysku-Kamiennej i Szczytnie.

Ponadto planem modernizacji objęte są dworce: Olsztyn Zachodni, na którym prace już rozpoczęto oraz Olsztyn Główny, gdzie modernizacja obejmie dodatkowo układ stacyjny, co wymaga jeszcze uzgodnień z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

Na uwagę zasługuje to, że dwa budynki dworców (w Bielsku Podlaskim i Nidzicy) będą projektowane przez PKP S.A. jako tzw. innowacyjne dworce systemowe.

Są to modułowe, powtarzalne budynki (a więc i tańsze w budowie) w mniejszych miejscowościach lub o mniejszym natężeniu ruchu pasażerów. Istniejące tam stare obiekty są przeważnie też przeskalowane.

Prace prowadzone przez PKP S.A. są zgodne z założonym harmonogramem, informuje zarząd.

Podkreśla on też, że istotnym czynnikiem jest kompleksowość przedsięwzięć. Planowane inwestycje dworcowe będą uzupełnieniem działań podejmowanych przez zarządcę linii kolejowych (PKP PLK) we wschodniej Polsce.

- Założeniem zarządu jest poprawa standardu świadczonych usług przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury i technologii oraz poprzez podniesienie bezpieczeństwa podróżnych i integrację różnego typu usług transportowych – powiedział Marek Michalski, członek zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za inwestycje. - Spójne i komplementarne podejście spółek naszej grupy ma zapewnić wzrost konkurencyjności kolei wobec innych gałęzi transportu, umożliwienie sprawnego dotarcia do pracy i szkoły oraz wzrostu atrakcyjności samego regionu Polski Wschodniej.

Według niego, projekty dworców rozpatrywane były z punktu widzenia pasażera, ich dostępności i funkcjonalności dla podróżujących koleją.

Mają natomiast uwzględniać także proekologiczne rozwiązania, co pozwoli na zmniejszenie emisyjności i ochronę środowiska oraz zmniejszy koszty związane z przyszłym utrzymaniem budynków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przetargi na projekty 10 dworców w Polsce Wschodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!