Przetargi mijają się z wykonawcami

Przetargi mijają się z wykonawcami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestycyjna machina dopiero się rozkręca, a już coś zgrzyta. Firmy przekraczają przetargowe kosztorysy, albo w ogóle nie startują. Jak pisaliśmy wielokrotnie, nad budownictwem zawisło widmo klęski urodzaju, a zagrożone  mogą być fundusze unijne.

Inwestorom publicznym coraz trudniej znaleźć wykonawców. Skutkiem mogą być cięcia inwestycji.  Budowlańcy mają pomysł, jak złagodzić te bolączki - czytamy w artykule.

Czytaj także: Widmo klęski urodzaju nad polskim budownictwem

Jak informuje "PB" firmy budowlane coraz częściej składają oferty znacznie przewyższające kosztorysy zamawiających, a zdarza się nawet, że w przetargu nie zgłasza się żaden oferent. Najtrudniej znaleźć ich w samorządach, które dopiero niedawno zaczęły szukać wykonawców do realizacji inwestycji.

- Największym problemem jest pozyskiwanie wykonawców w przetargach dotyczących robót drogowych. Problemy występują także w postępowaniach na prace budowlane w szpitalach. Już kilkadziesiąt milionów złotych, które były przeznaczone na inwestycje w tym roku, musieliśmy przesunąć na przyszły rok, bo nie udało nam się znaleźć wykonawców - mówi Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, podkreśla, że problem nasilił się w drugiej połowie roku i dotyczy wszystkich samorządów, a także innych zamawiających publicznych. Jej zdaniem rozwiązaniem może być obniżenie wymogów, stawianych firmom startującym w przetargach, dotyczących wymaganego wadium czy kwalifikacji kadry. 

W podwarszawskich Markach trzeba było powtórzyć przetarg na ścieżkę rowerową, bo oferty przekraczały kosztorys W Mszanie Dolnej wykonawcy wysoko wycenili propozycje budowy drogi 968. Samorząd Wielunia miał problem z pozyskaniem wykonawców kanalizacji, którzy zgodziliby się wykonać zadanie za przewidzianą przez urzędników kwotę. W Białymstoku natomiast zamawiający zbyt nisko oszacował kosztorys na wykonanie pasa startowego lokalnego lotniska - podaje "Puls Biznesu".

O problemach branzy portal WNP.PL pisał wielokrotnie. W jednej z rozmów Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, podkreślał, że rynek wykonawczy ma swoje możliwości, które są zależne również od zdolności produkcyjnych, możliwości firm przewozowych i dostępności pracowników. Kumulacja inwestycji powoduje lawinowy wzrost kosztów, problemy z przewozem materiałów i brak ludzi do pracy. 

Zdaniem przedstawicieli branży, wiele do zrobienia na tym polu ma rząd, co w czasie jego rekonstrukcji jest szczególnie podnoszone. 

- Rząd powinien większą uwagę poświęcić nie nadrabianiu zaległości w kontraktowaniu inwestycji, ale temu, jak przebiega ich realizacja - mówił nam Leszek Gołąbiecki, prezes Unibepu.

- Trzeba podjąć pilnie kroki, dotyczące racjonalizacji w polityce zatrudniania obcokrajowców. Bez tego nie uda się zrealizować programów infrastrukturalnych - ostrzegał Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. 
Czytaj więcej: Rekonstrukcja rządu: Branża budowlana wskazuje pilne problemy


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przetargi mijają się z wykonawcami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!