PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budownictwo przemysłowe

Energa chce 22 mln zł od Mostostalu W-wa za blok na biomasę

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
22-12-2016 21:18
Energa chce 22 mln zł od Mostostalu W-wa za blok na biomasę

Blok na biomasę w Elektrociepłowni Elbląg.

Fot. Mostostal Warszawa

Mostostal Warszawa otrzymał od Energi Kogeneracji wezwanie do zapłaty 22,54 mln zł kary, naliczonej z tytułu nieosiągnięcia gwarantowanych parametrów technicznych bloku energetycznego opalanego biomasą w elektrociepłowni w Elblągu.

Zdaniem Mostostalu, roszczenie Energi „nie istnieje i nie było żadnych podstaw do naliczenia kar umownych”. W szczególności spółka wskazuje, że w jej ocenie Energa eksploatowała blok niezgodnie z warunkami kontaktu i instrukcjami obsługi/eksploatacji.
- Spalała paliwo o parametrach sprzecznych z ustaleniami kontraktu, a także nie przeprowadziła tzw. pomiarów parametrów gwarantowanych w sposób zgodny z ustalonym w kontrakcie - podał Mostostal.

Zdaniem spółki, wyniki takich pomiarów nie stanowią podstawy do ustalenia, że gwarantowane parametry techniczne bloku nie zostały osiągnięte. Mostostal w całości kwestionuje i uznaje za bezzasadne roszczenie zgłoszone przez Energę Kogenerację.

Blok na biomasę

Jak informowano wcześniej, blok w Elblągu wyposażony w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 MW oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30 MW.

Roczna produkcja energii elektrycznej miała wynosić ok. 165 tys. MWh, a ciepła - 796 tys. GJ. Według szacunków, zużycie biomasy (pelet ze słomy) miało kształtować się na poziomie 135 tys. ton rocznie.

Blok ma też możliwość spalania peletu z innych roślin energetycznych. Zakładano, że inwestycja pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 155 tys. ton rocznie.

Wg wartej niemal 200 mln zł netto umowy, podpisanej 25 marca 2011 r., Mostostal Warszawa miał inwestycję dla Energi Kogeneracji zrealizować do 9 grudnia 2012 r. Finalnie blok, pracujący zgodnie parametrami technicznymi kontraktu, oddano oficjalnie do użytku 1 lipca 2014 r.

Energa naliczyła Mostostalowi maksymalny wymiar kar umownych za opóźnienie, czyli 19,95 mln zł. Wcześniej Mostostal informował, że ma zastrzeżenia co do pełnej odpowiedzialności za powstałe opóźnienia. Firma argumentowała, że zaistniałe problemy związane z budową bloku w dużej mierze powstały z przyczyn niezależnych od wykonawcy.

Wśród nich Mostostal wymieniał m.in. nieprawidłowo zinwentaryzowane warunki gruntowe, nieprecyzyjnie określony przedmiot zamówienia, w wyniku czego powstał spór, czy przedmiot zamówienia leży po stronie wykonawcy, czy zamawiającego, a także ogłoszenie upadłości przez jednego z podwykonawców technologicznych.

Elektrociepłownia w Elblągu

Została uruchomiona w 1928 r. Jej obecna zainstalowana moc elektryczna wynosi 74 MW, a cieplna 260 MW. Odbiorcami ciepła oraz pary użytkowej są Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Grupa Żywiec - Browar w Elblągu.

Tomasz Elżbieciak
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

Mostostal Warszawa SA [MSW]

kurs:

11.60 PLN 0.20 (1.75%)

Notowania | Analiza techniczna


Energa SA [ENG]

kurs:

10.03 PLN -0.10 (-0.99%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP