XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekty komercyjne mogą zahamować degradację tkanki miejskiej

Projekty komercyjne mogą zahamować degradację tkanki miejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestycje komercyjne odgrywają dziś bardo istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Prywatny kapitał jest niezbędny w zahamowaniu procesu degradacji miast, które systematycznie wyludniają się - mówił Jerzy Adamski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast, w czasie sesji "Inwestycje komercyjne w przestrzeni miejskiej", odbywającej się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Prywatni inwestorzy mają ogromne pole do popisu, gdyż 22 proc. przestrzeni miast wymaga dziś rewitalizacji - zaznacza Adamski.

Przykłady udanych inwestycji komercyjnych, zmieniających tkankę miejską, wymienia Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika. - Wśród nich jest rewitalizacja starego browaru i zaadaptowania jego przestrzeni na centrum handlowe. Jak się okazało, takie przedsięwzięcie wcale nie doprowadziło do upadku mniejszego handlu, ale znacząco ożywiło przestrzeń miejską - opowiada.

Wiele tego typu nowych przedsięwzięć dotyczy modernizacji usytuowanych w sercach miast dworców i wzbogacania ich oferty o część komercyjną z centrum handlowym, hotelem czy biurami. Takie projekty planowane są w Sopocie, Kielcach czy Olsztynie, a prawie gotowe są już w Poznaniu czy Katowicach. - Dworce zmieniają się dzięki współpracy z deweloperami i niosą wiele możliwości dla deweloperów komercyjnych - wyjaśnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości, pełnomocnik zarządu, PKP SA.

Bator ogłosił, że spółka zamierza wkrótce ogłosić przetarg na przebudowę Dworca Gdańskiego w Warszawie. W ramach inwestycji ma powstać m.in. część komercyjna. - Myślimy też o Olsztynie i Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu - dodał. Zdaniem przedstawiciela PKP w tego typu inwestycjach ważne jest, by projekty te tworzyły trwały efekt w tkance miejskiej, a nie były rozwiązaniami tymczasowymi.

Potencjał dworców dostrzegła firma Neinver, która realizuje Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Katowicach. - Dworzec jest odwiedzany przez 12 mln osób rocznie. To ogromny potencjał, który wykorzystamy - podkreśla Agata Brzezińska, Country Manager, Neinver Polska. - Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy z PKP na polskim rynku - dodaje.

Perspektywy związane z nieruchomościami dworcowymi dostrzega też Jan Mroczka, prezes zarządu, Rank Progress SA i zapowiada, iż takie inwestycje mogą się pojawić w planach spółki.

Aby zmodernizowane dworce stały się wizytówką miast, potrzebne jest jednak wypracowanie wspólnej wizji przeznaczenia terenów wokół tych obiektów z wizją samorządów. Handel i usługi należą do głównych czynników miastotwórczych. Same nie mogą istnieć bez miasta, dlatego deweloperzy i samorządy muszą żyć w symbiozie. Czytaj więcej na www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekty komercyjne mogą zahamować degradację tkanki miejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!