XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafi do komisji

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafi do komisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zakończyła w środę prace nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W czwartek ma on trafić pod obrady sejmowej komisji.

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zakłada m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową, zmianę administratora, udział w majątku wspólnym spółdzielni, realny wpływ na zarządzanie, możliwość kontrolowania działań zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców.

„Wielu prezesów spółdzielni w Polsce zapomniało, że to nie oni są właścicielami spółdzielni. Ludzie płacą, ale nie wiedzą, za co, nie mają ani wglądu w dokumenty spółdzielni, ani wpływu na jej działanie. Teraz się to zmieni” – powiedziała PAP współautorka projektu ustawy Lidia Staroń (PO), przewodnicząca sejmowej podkomisji nadzwyczajnej.

Z jej oceny wynika, że w wielu spółdzielniach comiesięczne opłaty są wyższe, czasem nawet dwukrotnie niż we wspólnotach mieszkaniowych. Zgodnie z nowymi przepisami członkowie spółdzielni niezadowoleni z takiego stanu rzeczy będą mogli wybrać innego, tańszego administratora i sami ustalą jego wynagrodzenie.

Projekt popierają kluby PO, PJN i PiS, przeciwny jest SLD. Posłowie PSL mają podzielone zdania w tej sprawie.

Przeciw nowemu prawu występuje Krajowa Rada Spółdzielcza. Uważa, że projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych forsuje propozycje, które w konsekwencji doprowadzą do likwidacji spółdzielczości mieszkaniowej. KRS krytykuje także inny projekt ustawy o spółdzielniach.

„Ponadto środowisko spółdzielcze zostało wykluczone całkowicie z udziału w pracach komisji sejmowych nad ww. projektami i pozbawione możliwości wyrażania swojej opinii na etapie procedowania” – napisała KRS w piśmie kierowanym do „Prezesów zarządów wszystkich spółdzielni”.

Krajowa Rada Spółdzielcza zapowiedziała przygotowanie własnego "obywatelskiego" projektu ustawy o spółdzielniach oraz o zmianach w innych ustawach spółdzielczych, a także przygotowanie „profesjonalnej kampanii informacyjno-medialnej na rzecz promowania idei spółdzielczości”. Na to potrzebne są pieniądze, dlatego Zgromadzenie Ogólne podjęło uchwałę w maju o utworzeniu przy KRS - Funduszu Obrony Spółdzielczości, powstałego z wpłat dokonywanych przez wszystkie spółdzielnie w kraju. KRS apeluje, aby każda spółdzielnia wpłacała na ten cel minimum 1000 zł.

Spółdzielni mieszkaniowych jest w Polsce ok. 5 tys., co oznacza, że gdyby wszyscy prezesi odpowiedzieli na apel, to na kampanię KRS miałaby 5 mln zł.

"Lobby spółdzielcze będzie robić wszystko, co możliwe, żeby nie zmieniać obecnego stanu rzeczy. Chodzi im o to, żeby działalność spółdzielni nadal była nieprzejrzysta, niekontrolowana, a przede wszystkim, aby ludzie nie wiedzieli, za co tak naprawdę płacą. Spółdzielnie i tak płacą składki na utrzymanie KRS. Wspomniany fundusz to dodatkowe pieniądze wyciągane od spółdzielni, a więc tak naprawdę z kieszeni spółdzielców na to, by prezesi zachowali swoje przywileje" – skomentowała Lidia Staroń.

Jeśli proces legislacyjny pójdzie zgodnie z planem, to jest szansa, że nowe przepisy zaczną obwiązywać od września 2011 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafi do komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!