Producenci cementu wprowadzają limity

Producenci cementu wprowadzają limity
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci betonu w Polsce nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Niebawem betonu może być jednak mniej. Producenci cementu, materiału do jego produkcji, wprowadzają limity na dostawy.

Najpierw były to limity miesięczne, teraz - tygodniowe. - Otrzymaliśmy pismo z Cementowni Górażdże. Już dostawy są o 35 proc. mniejsze niż nasze zapotrzebowanie -twierdzi na łamach "Pulsu Biznesu" Kazimierz Ładyżyński, prezes Hydrobudowy 1 Betoniarnia-Laboratorium. Zakład wytwarza 60 tys. m sześc. betonu rocznie.

- Pół roku temu Cementownia Górażdże, nasz główny dostawca, poinformowała nas, że zamówienia na cement przekraczają o 1 mln ton jej zdolności produkcyjne. Będzie ona mogła produkować więcej za dwa, trzy lata - twierdzi Kazimierz Ładyżyński.

Zdaniem Górażdży, limity mają tylko zapobiec kolejkom, a każdy, kto złoży zamówienia na początku roku, będzie mógł je zrealizować, ale w ściśle określonym terminie. - Jeżeli miesięcznie klient odbiera od nas 100 tys. ton cementu, to w ciągu tygodnia będzie mógł odebrać maksymalnie 25 tys. ton - tłumaczy w dzienniku Andrzej Balcerek, prezes Cementowni Górażdże.

Dla producentów betonu to bardzo zła wiadomość - ciążą na nich kontrakty z firmami budowlanymi. Betoniarnie tracą więc odbiorców. Firmy budowlane też mają kłopot, bo brak budulca na czas oznacza dodatkowe koszty związane choćby z wydłużonym okresem dzierżawy szalunków - wyjaśnia "PB".

Producenci betonu szukają ratunku u pośredników. - Trzeba im jednak zapłacić o 20-25 proc. więcej - mówi szef Hydrobudowy 1 BL.

Przedstawiciele cementowni uspokajają, że obecna sytuacja to efekt spiętrzenia zamówień w sezonie budowlanym. - W tym roku branża wyprodukuje 17 mln ton cementu, a jej obecne średnioroczne zdolności produkcyjne wynoszą 18-19 mln ton rocznie. Będziemy więc mieć w rezerwie około 1 mln ton. Nie dzieje się więc nic niepokojącego. Po prostu w ciągu ostatnich dziesięciu lat była nadwyżka w produkcji cementu, i to my czekaliśmy na klienta. Teraz jest odwrotnie - wyjaśnia w "PB" Andrzej Balcerek.

Rezerwa, jaką mają cementownie, istnieje tylko w teorii. - 19 mln ton branża mogłaby wyprodukować, gdyby zakłady działały 12 miesięcy w roku, wykorzystując w pełni zdolności produkcyjne. Ale produkcję cechuje sezonowość. Dodatkowo jeden miesiąc w roku firmy przeznaczają na remonty - twierdzi na łamach "Pulsu Biznesu" Rudiger Kuhn, prezes Cemex Polska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Producenci cementu wprowadzają limity

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!