XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Producenci cementu chcą wyłączenia z systemu aukcji emisji CO2

Producenci cementu chcą wyłączenia z systemu aukcji emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci cementu domagają się wyłączenia ich zakładów z planowanego od 2013 r. systemu uzyskiwania uprawnień na emisję dwutlenku węgla poprzez aukcje - powiedział szef Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzej Balcerek.

W ich ocenie brak darmowych uprawnień do emisji doprowadzi do zamknięcia cementowni w Polsce i przeniesienia produkcji poza Unię Europejską.

Balcerek przedstawił we wtorek dziennikarzom wyliczenia branży cementowej, z których wynika, że już przy cenie uprawnień do emisji 1 tony CO2 na poziomie 23 euro produkcja cementu w Polce przestanie być opłacalna. Przy cenie 35 euro za tonę CO2 produkcja klinkieru zniknie z UE - przekonują producenci cementu.

Branża chciałaby jak najszybciej wiedzieć, jakie zasady będą obowiązywały po 2013 r., by zdecydować, czy opłaca się inwestować w Polsce, czy też trzeba przenosić produkcję tam, gdzie nie będzie obowiązywał unijny system.

Firmy cementowe na kolejne lata planują inwestycje w Polsce w nowe moce wytwórcze rzędu 6-8 mln ton, za kwotę ok. 3,5 mld zł, jednak nie zdecydują się na nie, jeśli produkcja zostanie obciążona kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 - mówił prezes Lafarge Cement i wiceprzewodniczący SPC Luc Callebat.

Balcerek tłumaczył, że z wyliczeń wynika, iż przeniesienie produkcji do krajów, które mają słabsze technologicznie instalacje produkcji cementu oraz sprowadzenie cementu do Polski i UE nie spowodują obniżenia, a podwyższą emisję CO2 na świecie.

Sam proces produkcji cementu polega na rozkładzie węglanu wapnia, podczas którego uwalnia się CO2. Inaczej cementu produkować się nie da - przypominali przedstawiciele branży. Dlatego domagają się wyłączenia z systemu aukcyjnego.

Balcerek podkreślał, że od początku lat 90. cementownie w Polsce zmodernizowały się. Mamy w Polsce instalacje o najlepszych parametrach, dlatego dalsze obniżenie emisji i zużycia energii jest w praktyce niemożliwe.

Przedstawiciele branży przypominają, że w piecach cementowych spala się też bezpiecznie odpady, traktowane w cementowniach jako paliwo. Gdyby utylizacja tych odpadów, posiadających wartość energetyczną odbywała się w spalarniach, dodatkowa emisja CO2 w skali Europy byłaby większa o 12 mln ton rocznie - podał Balcerek.

Stowarzyszenie Producentów Cementu powstało w 1990 r. Skupia firmy cementowe działające w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Producenci cementu chcą wyłączenia z systemu aukcji emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!