Prezydent Mysłowic: myślimy o budowie spalarni

Myślimy o budowie spalarni, ale każdy sobie rzepkę skrobie. Tutaj widzę rolę dla dla Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który powinien jasno i wyraźnie ustalić kierunek działań - twierdzi Edward Lasok, prezydent Mysłowic

Pomysł budowy jednego wielkiego zakładu upadł, ale eksperci podkreślają, że dla śląskiej aglomeracji spalarnia odpadów jest niezbędna. Mysłowice mają nawet swoją lokalizację pod taką inwestycję. Byłby pan skłonny budować spalarnię w Mysłowicach?

- Jest to możliwe, mamy teren przygotowany pod taką inwestycje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. I to teren, prawdopodobnie jest najlepszym ze wszystkich proponowanych przez inne miasta. Mam tu na myśli tereny inwestycyjne, zdegradowane, o doskonałej komunikacji. Do tego od strony Katowic łączy się również z po hutniczymi terenami, zatem dla mieszkańców lokalizacja jest bezpieczna, bo nie sąsiaduje z żadnym osiedlem i na pewno nie powstaną tam budynki mieszkalne.

Analizowane były różne technologie wykorzystywane w świecie przy takich instalacjach. Najnowsze pozwalają nawet budować spalarnię bez komina, bo wszystko funkcjonuje w obiegu zamkniętym. Zatem ewentualne zagrożenia dla ekologii są wykluczone.

Jakie są szansę na budowę spalarni w Mysłowicach?

- Powiem tak, myślimy o budowie, są prowadzone rozmowy. Ale z tego co się orientuję, mamy sytuację, że każdy sobie rzepkę skrobie. O spalarni u siebie mówi też Sosnowiec, Katowice czy inne miasta i temat się rozmywa. Brakuje myślenia scalającego i tutaj widzę rolę dla GZM-u, który powinien jasno i wyraźnie ustalić kierunek działań.

Na razie w nowym układzie związanym z gospodarką odpadową znaleźliśmy się w regionie z Katowicami i Sosnowcem. Albo spalarnia powstanie w Sosnowcu, gdzie obecnie korzystamy z wysypiska, a przyszłościowo z regionalnej instalacji, albo decyzja zapadnie, że budujemy u nas. To jeszcze otwarty temat.

Poprzemysłowych terenów do zagospodarowania jest więcej. Niedawno miasto porozumiało się z Katowickim Holdingiem Węglowym, że wspólnie przygotujecie dokumentację potrzebną do opracowania projektu zagospodarowania terenu po kopalni Mysłowice. Są już pomysły?

- To przepotężne przedsięwzięcie nie tylko dla Mysłowic, ale taż dla regionu. Teren w mieście po kopalni Mysłowice ma ponad 60 ha, za tym idą tereny przemysłowe w kierunku katowickim - po hucie Szopienice. Po drugiej stronie torów kolejowych teren do rewitalizacji łączy się z terenami zielonymi kompleksu Hubertus, czyli rekreacyjnego. I z 60 ha robi się grubo ponad 300 ha. Mógłby zatem powstać unikatowy projekt dla trzech, a może nawet czerech miast.

Pomysłów jest już kilka, bo powołana w tym celu komisja złożona z przedstawicieli urzędu miasta i holdingu, działa bardzo prężnie. Pojawił się projekt dla transportu intermodalnego, budowy sytemu przeładunkowego.

W każdym razie mamy błogosławieństwo minister rozwoju regionalnego i liczymy na pozyskanie pieniędzy z przyszłego unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Cała rozmowa z prezydentem Mysłowic w serwisie www.portalsamorzadowy.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Mysłowic: myślimy o budowie spalarni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!