Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Rafako: zbycie zależnego FPM do TDJ nas nie osłabi

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
13-01-2015 11:22
Prezes Rafako: zbycie zależnego FPM do TDJ nas nie osłabi

Jak wskazała Agnieszka Wasilewska-Semail, sprzedaż FPM jest częścią sygnalizowanego przez Rafako planu - wpisującego się w strategię na lata 2014-2018 - dotyczącego pozyskania gotówki z innego źródła niż emisja akcji.

Fot. (mat. pras. Rafako)

FPM nie jest dla Rafako kluczowym aktywem - można powiedzieć, że było dla spółki inwestycją finansową - skomentowała w rozmowie z portalem wnp.pl Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako. Podkreśliła, że udział FPM w kontraktach realizowanych przez Rafako był dotychczas marginalny.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Rafako zawarło z TDJ - głównym akcjonariuszem m.in. Famuru, Polskiej Grupy Odlewniczej oraz Zamet Industry - przedwstępną warunkową umowę sprzedaży wszystkich posiadanych akcji w spółce FPM z Mikołowa.
Umowa przewiduje sprzedaż 82,19 proc. akcji FPM za kwotę 48 mln zł. Warunkiem zawieszającym transakcję pozostaje uzyskanie przez TDJ zgody ze strony UOKiK. W poniedziałek zgodę na zbycie FPM wydała już rada nadzorcza Rafako.

FPM specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni oraz obiektów energetycznych w hutach, kopalniach, cukrowniach, browarach, cementowniach i zakładach chemicznych.

Wśród produktów spółki znajdują się m.in. młyny do przemiału węgla kamiennego i brunatnego oraz innych minerałów, separatory pyłu, ruszty, odżużlacze, podajniki oraz suszarnie obrotowe.

Jak wskazała Wasilewska-Semail, sprzedaż FPM jest częścią sygnalizowanego przez Rafako planu - wpisującego się w strategię na lata 2014-2018 - dotyczącego pozyskania gotówki z innego źródła niż emisja akcji.

- Nie mogliśmy jednak tego wcześniej zakomunikować z uwagi na poufne negocjacje prowadzone z TDJ. Ponadto musieliśmy dojść do porozumienia z instytucjami finansowymi, gdyż FPM było objęte zabezpieczeniem w postaci zastawu - wyjaśniła prezes.

- Jego zbycie nie będzie stanowiło istotnego uszczuplenia własnego łańcucha dostaw do projektów realizowanych przez Rafako, gdyż udział produktów FPM w kontraktach spółki-matki był dotychczas marginalny - zaznaczyła.

Dodała, że FPM nie ma znaczącego wpływu na przychody i zyski grupy Rafako. Jego EBITDA oscylowała w ostatnich latach na poziomie 6-8 mln zł rocznie.

Strategia Rafako na lata 2015-2018, która została ogłoszona w połowie listopada ubiegłego roku, uwzględniała już planowaną sprzedaż FPM.

- Emisja akcji jest tematem, z którym wcześniej czy później będziemy musieli się zmierzyć, gdyż spółka będzie potrzebowała kapitału w postaci emisji akcji. Sprzedaż FPM znacznie poprawi pozycję gotówkową Rafako, ale nie stanowi przy tym całkowitego substytutu emisji akcji - powiedziała prezes

- Uchwała z marca 2014 r. dotycząca emisji akcji określa kapitał docelowy i w ramach tej wielkości będziemy się poruszać, biorąc pod uwagę potrzeby spółki oraz sytuację na rynku - stwierdziła.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (13)

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

6.75 PLN 0.05 (0.75%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP