PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Porr Polska Infrastructure ocenia nowe przetargi drogowe

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
07-01-2016 11:52
Prezes Porr Polska Infrastructure ocenia nowe przetargi drogowe

Piotr Kledzik, prezes Porr Polska Infrastructure.

Fot. mat. pras.

Z mojego punktu widzenia mniej istotne jest to, ile konkretnie kilometrów zostanie wybudowanych za 107 mld zł, zapisanych w obowiązującym Programie Budowy Dróg Krajowych. Bardziej nurtuje mnie to, w jaki sposób i z jakim rezultatem będą realizowane nowe inwestycje. Obecnie dajemy stronie publicznej kredyt zaufania w tej kwestii - powiedział portalowi wnp.pl Piotr Kledzik, prezes Porr Polska Infrastructure.

Przypomnijmy, że według przyjętego we wrześniu 2015 r. Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 powinno powstać ok. 3,9 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu, a także 57 obwodnic.
W efekcie mają zniknąć luki w podstawowej sieci drogowej. W ramach PBDK założono wydatki na poziomie 107 mld zł. Niemniej nowy rząd wskazuje, że realna wartość inwestycji zapisanych w Programie to niemal 200 mld zł i potrzebna jest jego weryfikacja.

Zobacz też: Infrastrukturalne porządki nowego rządu

Zdaniem Piotra Kledzika, nowe kontrakty drogowe są inne od tych, które przyniosły problemy w poprzednich latach.

- Oczywiście, nadal jest wiele niewiadomych oraz ryzyk, na które musimy się decydować przy angażowaniu w tego rodzaju projekty. Jesteśmy jednak firmą budownictwa infrastrukturalnego, więc na takim rynku musimy działać - stwierdził prezes.

Dodał, że pomimo aktywnej i czasami może agresywnej akcji ofertowej spółka stara się maksymalnie zabezpieczyć przed ryzykiem.

- W największym stopniu obawiamy się dużego wzrostu cen materiałów po 2016 r. To ryzykowna gra oferować usługę, której wykonanie zajmie cztery lata, przy dopuszczalnej waloryzacji ceny kontraktu na poziomie 1 proc. - wskazał Kledzik.

Jak zaznaczył, dla spółki lepszym odniesieniem niż budżet GDDKiA są ceny oferowane przez czołową i doświadczoną konkurencję.

- Budżet zamawiającego jest oczywiście ustalany według profesjonalnych opracowań, ale powstaje w danym okresie, a potem jest odkładany na półkę - ocenił prezes.

- Doświadczeni wykonawcy ustalają cenę według bieżących czynników, przez pryzmat swojego potencjału wykonawczego oraz rozwiązań technicznych. Te ostatnie mają duże znaczenie przy wycenie ofert w inwestycjach w formule „projektuj i buduj”, dominujących aktualnie w nowych przetargach GDDKiA - wyjaśnił.

W opinii prezesa, pierwsze deklaracje ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wychodzą naprzeciw postulatom branży budowlanej, co spółka postrzega jako pozytywną zapowiedź współpracy.

Dotyczy to m.in. pomysłu powołania Narodowego Forum Kontraktowego, a także dalszej poprawy relacji pomiędzy publicznym zamawiającym a wykonawcami.

- Rok 2015 był głównie okresem projektowania. Natomiast rok 2016 będzie już czasem większego ruchu na nowych budowach. Wtedy dopiero będziemy mogli w większym stopniu przekonać się, czy za nowymi inwestycjami idzie w parze także nowa jakość współpracy - podkreślił Kledzik.

- Z jednej strony wydaje się, że Prawo Zamówień Publicznych wymaga dalszych zmian i udoskonaleń. Jednak z drugiej strony wiemy - mając doświadczenia z poprzednich lat - że nawet dobre przepisy nie pomogą przy braku woli i chęci do współpracy - podsumował.

Zobacz też: Porr Polska Infrastructure ma 1,1 mld zł w portfelu zleceń

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP