Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Polimeksu: na dniach nowa umowa restrukturyzacyjna

Autor: wnp.pl (TE)
09-06-2014 14:02
Prezes Polimeksu: na dniach nowa umowa restrukturyzacyjna

Po otrzymaniu dostępu do gwarancji, od razu będziemy mogli zacząć rozwijać działalność inżynieryjno-budowlaną w energetyce i przemyśle petrochemicznym. Uzupełnieniem tej działalności będzie serwis - mówi Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu.

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dni zawrzemy nową umowę restrukturyzacyjną - poinformował Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu. - To złożony i - według naszej oceny - bezprecedensowy pod względem skali proces restrukturyzacji, w który zaangażowanych jest wiele podmiotów - podkreślił.

Jak zaznaczył Stańczuk, spółka intensywnie pracuje z wierzycielami i przybliża się do końcowego porozumienia.
- Banki, poprzez swoje bardzo racjonalne stanowisko, wspierają te działania. Główne banki, PKO BP, Pekao SA, BOŚ i BZ WBK, odgrywają istotną i pozytywną rolę w procesie wypracowywania modelu umowy akceptowalnego przez wszystkie strony - stwierdził.

- Nie mają więc uzasadnienia pojawiające się spekulacje, jakoby bank Pekao SA nie wspierał procesu restrukturyzacji Polimeksu-Mostostalu. Chciałbym podkreślić, że Pekao SA uczestniczy z dużym zaangażowaniem i zrozumieniem we wspólnym poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla niełatwej sytuacji, w jakiej znajduje się spółka - dodał.

Stańczuk podkreślił, że każdy z wierzycieli ma nieco inną sytuację, dlatego negocjacje trwały tak długo.

- Należało uzyskać rozwiązanie akceptowalne dla wszystkich stron i jednocześnie umożliwiające Polimeksowi wywiązywanie się ze zobowiązań oraz uzyskanie dostępu do nowych linii gwarancyjnych, co pozwoli spółce powrócić na rynek i zdobywać nowe kontrakty - powiedział Stańczuk.

Jak wyjaśnił, teoretycznie obecna umowa daje spółce możliwość pozyskiwania gwarancji finansowych, jest to jednak obwarowane wieloma warunkami, praktycznie nie do spełnienia przez Polimex-Mostostal. Nowa wersja umowy ma urealnić tę kwestię.

- Po otrzymaniu dostępu do gwarancji, od razu będziemy mogli zacząć rozwijać działalność inżynieryjno-budowlaną w energetyce i przemyśle petrochemicznym. Uzupełnieniem tej działalności będzie serwis - wskazał Stańczuk.

- Nie mogę teraz zdradzić szczegółów, poza tym, że nowa umowa przewiduje m.in. konwersję na akcje istotnej części zadłużenia, które sięga ponad 900 mln zł. Ma to na celu pozostawienie w bilansie takiej części długu, którą Polimex-Mostostal będzie w stanie spłacać z realizowanych obecnie kontraktów - stwierdził.

Stańczuk przypomniał, że równolegle kontynuowana jest restrukturyzacja operacyjną. Docelowo Polimex-Mostostal ma sta
się holdingiem.

- Urealniamy przerośnięte zatrudnienie, które w ciągu ostatniego roku z 7 tysięcy ograniczyliśmy do nieco poniżej 5 tysięcy pracowników - powiedział Stańczuk

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP