Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes PBG o upadłości: trudny czas, czas rozczarowań, czasem upokorzeń

Autor: WNP.PL (TE)
16-09-2016 14:47
Prezes PBG o upadłości: trudny czas, czas rozczarowań, czasem upokorzeń

Najważniejsze, że udało się uratować spółkę - mówi Jerzy Wiśniewski.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

To był niezmiernie trudny czas, czas rozczarowań, czasem upokorzeń - skomentował w piątek Jerzy Wiśniewski, prezes PBG, po otrzymaniu przez spółkę potwierdzenia uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu postępowania układowego.

- Tym samym z nazwy spółki znika w końcu towarzyszący jej od czerwca 2012 r. dopisek - „w upadłości układowej”, a postanowienie sądu zamyka największe w historii polskiej gospodarki postępowanie restrukturyzacyjne - stwierdzono w komunikacie spółki.

PBG uratowane

PBG przypomniało, że zawarcie układu zostało stwierdzone przez sędziego komisarza postanowieniem z 25 sierpnia 2015 r. Na postanowienie sądu o zatwierdzeniu układu z 8 października 2015 r. dwóch wierzycieli (jeden z nich to GDDKiA) złożyło zażalenia, które sąd oddalił 13 czerwca 2016 r.

Wówczas zatwierdzenie układu stało się prawomocne. Jednak do czasu wydania postanowienia o zakończeniu postępowania układowego spółka wciąż musiała używać nazwy z dopiskiem „w upadłości układowej”.

- Żeby te dziewiętnaście liter, mogło zniknąć z naszej nazwy trzeba było wykonać ogrom ciężkiej pracy, spędzić setki godzin na negocjacjach, ustalić wiele porozumień i wypracować możliwe do zaakceptowania przez strony kompromisy - podkreślił Jerzy Wiśniewski, prezes, założyciel i główny akcjonariusz PBG.

- To był niezmiernie trudny czas, czas rozczarowań, czasem upokorzeń. Niekiedy miałem wręcz wrażenie, że nasze prawo upadłościowe ma na celu tylko jedno - likwidację, a nie naprawę i restrukturyzację - dodał.

Zaznaczył przy tym, że proces restrukturyzacji będzie trwać aż do spłacenia ostatniego wierzyciela.

- Najważniejsze, że udało się uratować spółkę, bo to jedyna polska firma o takim know-how i że dziś powoli odzyskuje ona zaufanie i wraca na proste tory - ocenił Wiśniewski.

PBG zapewniło, że już rozpoczęto spłacanie układu. W pierwszej kolejności spłacono w całości drobnych wierzycieli handlowych z wierzytelnościami do 500 tys. zł.

Przygotowania do emisji

Obecnie spółka przygotowuje się do emisji obligacji o wartości około 500 mln zł, dzięki której wierzytelności układowe zostaną zamienione na dług z tytułu obligacji wobec wierzycieli uprawnionych, którzy przyjmą ofertę nabycia.

Emisja będzie zabezpieczona na majątku PBG i spółek Grupy PBG Dom posiadających nieruchomości oraz poręczeniami wybranych spółek zależnych. Objęcie obligacji będzie prowadziło do spłaty wierzytelności w ramach wykonania układu.

NA GIEŁDZIE

PBG SA [PBG]

kurs:

2.78 PLN 0.01 (0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP