XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes Grupy Lafarge: nie obawiamy się regulacji dotyczących CO2

Prezes Grupy Lafarge: nie obawiamy się regulacji dotyczących CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Grupy Lafarge Bruno Lafon uważa, że regulacje unijne dotyczące limitów emisji dwutlenku węgla w latach 2013-2020 nie wpłyną na funkcjonowanie cementowni koncernu w Polsce i Europie.

"To dla nas nic nowego. Zanim powstały tego typu regulacje w UE, zdecydowaliśmy się ograniczyć emisję dwutlenku węgla. W latach 1990-2010 zredukowaliśmy emisję CO2 o 20 proc. w naszych zakładach, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie" - powiedział w środę PAP prezes Grupy Lafarge.

Podkreślił, że jego firma będzie w Polsce produkować cement przez długie lata. "Udało się nam zorganizować produkcję w taki sposób, aby być efektywnym przy obowiązujących limitach. Oczywiście, wymaga to ciągłej poprawy konkurencyjności w wielu sferach" - mówił Lafon.

Prezes zaznaczył, że najbardziej efektywnym i przyjaznym dla środowiska sposobem produkcji cementu jest wytwarzanie go blisko rynku zbytu, ze względu na jego ciężar.

Lafon nie chciał prognozować, jak będzie wyglądała produkcja cementu i sytuacja rynkowa po wprowadzeniu nowych regulacji.

Bruno Lafon w środę wizytował Cementownię Kujawy w Piechcinie (woj. kujawsko-pomorskie), która wraz Cementownią Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) są głównymi zakładami koncernu w Polsce.

Grupa Lafarge produkuje cement, beton, gips i kruszywa w 78 krajach świata. W 2010 r. po raz szósty z rzędu firma została umieszczona na "Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój".

Zgodnie z kwietniową decyzją KE, kraje UE mają do 30 września dostarczyć Komisji dane o instalacjach przemysłowych na swoim terenie. Na ich podstawie KE wyliczy w 2012 r. przydziały darmowych pozwoleń dla każdej z nich na lata 2013-2020. Mają być one przydzielane maksymalnie do wysokości tzw. benchmarków, czyli emisji dwutlenku węgla pochodzącego z 10 proc. najbardziej wydajnych instalacji w UE. Następnie limity te (wyrażone w tonach CO2 na 1 produkt) będą mnożone przez wielkość produkcji, co określi liczbę darmowych pozwoleń dla przedsiębiorstw przemysłowych.

W latach 2013-2020 na darmowe pozwolenia w wysokości benchmarków mogą liczyć przedsiębiorcy z sektorów zagrożonych przenoszeniem produkcji poza granice UE (gdzie nie ma limitów emisji CO2). Branże takie będą określane m.in. na podstawie wzrostu kosztów produkcji w związku z koniecznością zakupu pozwoleń na emisję. Reszta przedsiębiorców otrzyma pozwolenia w wysokości 80 proc. benchmarków w 2013 roku. Ten wskaźnik udziału będzie stopniowo maleć do 30 proc. w 2020 r. Brakujące pozwolenia firmy będą musiały kupić na rynku.

W trosce o konkurencyjność przemysłu UE, w pakiecie klimatyczno-energetycznym UE z 2008 r. przewidziano, że część uprawnień w latach 2013-2020 będzie przyznawana za darmo w zależności od stosowanej przez firmy technologii: im mniej emisji CO2, tym większa część bezpłatnych praw do emisji. Nie dotyczy to elektroenergetyki, gdzie zasadą ma być zakup wszystkich pozwoleń na emisję z uwzględnieniem okresu przejściowego m.in. dla Polski.

Czytaj także: Jak cementownie poradzą sobie z limitami emisji CO2
Ruediger Kuhn, Cemex: limity CO2 trudne dla cementowni
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Grupy Lafarge: nie obawiamy się regulacji dotyczących CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!