Prezes Grupy Górażdże: budownictwo najgorsze ma za sobą

Prezes Grupy Górażdże: budownictwo najgorsze ma za sobą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sektorem, w którym może się dziać coś pozytywnego w najbliższych latach, jest właśnie sektor budowlany. Będzie się działo wiele dobrego. Jestem przekonany, że najgorsze mamy już za sobą - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Andrzej Balcerek, prezes Grupy Górażdże.

Balcerek przyznał, że branża budowlana ma za sobą trudne dwa lata. Dodał, że firmy, które przetrwały ten okres, w większości przypadków są zbudowane na bardzo solidnych podstawach finansowych.

- Jest wiele powodów, aby myśleć o 2014 r. i latach kolejnych z uzasadnionym optymizmem. Już w tym roku odczujemy silny wpływ środków unijnych na gospodarkę. Inwestycje w infrastrukturę drogową, kolejową czy energetyczną dadzą branży impuls do ożywienia - wskazał Balcerek.

- Do tego przecież wciąż cierpimy na brak dostatecznej liczby mieszkań, które pomimo niskich stóp procentowych są wciąż trudno dostępne. Wystarczy niewielka korekta polityki banków i ten segment może odczuć ożywienie, którego pierwsze symptomy są już widoczne - dodał.

Prezes, pytany o prognozy dla branży cementowej na 2014 r., stwierdził, że z pewnością będzie on rokiem wyhamowania trendu spadkowego. Górażdże ostrożnie zakładają wzrost poziomu sprzedaży do ok. 15 mln zł.

- Nasza spółka w 2013 r. sprzedała niespełna 3 mln ton cementu, co naturalnie jest poziomem znacząco niższym niż w 2012 r. Zakładamy, że w 2014 r. odczujemy zmianę koniunktury i ta poprawa znajdzie odzwierciedlenie w naszych wynikach sprzedaży - powiedział Balcerek.

Wśród czynników istotnych dla przyszłości branży wskazał na kwestie dotyczące emisji CO2.

Zobacz też: Komisja Europejska zlikwiduje przemysł cementowy w UE?

- Po stronie kosztów, szczególnie stałych, niewiele da się już zrobić. Pomimo że nasz zakład, jak i cała branża cementowa w Polsce, należą do najbardziej efektywnych w Europie pod względem zużycia energii, to wzrost cen praw do emisji C02 jest realnym zagrożeniem. A to, że wzrosną, wydaje się być przesądzone co najmniej dwóch powodów - ocenił prezes.

- Już samo ożywienie w gospodarce oznaczać będzie zwiększenie popytu na prawa do emisji, a to automatycznie będzie generowało wzrost ich cen. Kolejnym powodem jest tzw. backloading, polegający na wycofaniu 900 mln ton uprawnień do emisji CO2 z rynku. Trzecim powodem może okazać się zagrożenie związane z tegoroczną rewizją tzw. wykazu carbon leakage - wyliczył.

Jak poinformował Balcerek, 2013 r. Górażdże Kruszywa zamknęły poziomem sprzedaży w wysokości ok. 6 mln ton i był to wynik porównywalny z 2012 r.

- Zakładamy, że 2014 r. ogólny poziom sprzedaży nie będzie niższy niż w obecnym. Zmieni się jedynie nieco portfolio naszych produktów na rzecz większego udziału żwirów - wskazał.

Generalnie nasz biznes kruszywowy pod względem wielkości sprzedaży nie poczuł tak silnie spowolnienia, jak to miało miejsce w przypadku cementu i betonu towarowego. W rekordowym pod wieloma względami 2011 r. sprzedaliśmy blisko 7 mln ton kruszyw - powiedział prezes.

Podkreślił, że rynek kruszyw to rynek lokalny, a przy tym bardzo rozdrobniony.

- Tu ogromną rolę odgrywają odległości, a więc koszty transportu. Takie rozdrobnienie generuje także bardzo silną konkurencję. Największym problemem tej branży są dziś bardzo niskie poziomy cen, często niepokrywające nawet kosztów produkcji - wyjaśnił.

Niemniej w jego opinii perspektywy dla branży są jednak dobre. Dodał, że widoczne już w drugiej połowie 2013 r. ożywienie w gospodarce z pewnością już w 2014 r. przełoży się na zwiększenie zapotrzebowania na kruszywa.

- Nie da się zrealizować żadnej inwestycji infrastrukturalnej bez udziału surowców. Lokalnie z nadzieją patrzymy na plany rozbudowy Elektrowni Opole, ale spodziewamy się też wielu innych inwestycji, przede wszystkim związanych z rozwojem kolei i rozbudową sieci dróg, szczególnie ekspresowych - stwierdził.

Zobacz też: Górażdże liczą na nowe bloki w Elektrowni Opole

Balcerek poinformował, że Grupa Górażdże zatrudnia obecnie ok. 1300 osób.

- Jest to optymalny poziom dla naszych potrzeb produkcyjnych i usługowych. Restrukturyzację zatrudnienia mamy za sobą. Przeprowadziliśmy ją w latach 2005-2010, zatem wcześniej przygotowywaliśmy się do spowolnienia w branży - zaznaczył.

Grupa planuje dalsze inwestycje. W segmencie cementu mają one dotyczyć głównie zwiększenia efektywności produkcji, a także spełnienia nowych wymogów środowiskowych, m.in. redukcji emisji tlenków azotu. Górażdże zamierzają też inwestować w poprawę bazy magazynowej i system obsługi logistycznej.

- Ponadto będziemy chcieli zwiększyć nasze moce produkcyjne zarówno w betonie, jak i w kruszywach. Jako cel w najbliższych latach stawiamy sobie osiągniecie mocy produkcyjnych na poziomie 10 mln ton kruszyw rocznie - podsumował Balcerek.

Grupę Górażdże tworzą spółki Górażdże Cement, Górażdże Beton i Górażdże Kruszywa. Jej właścicielem jest koncern HeidelbergCement, który prowadzi działalność w 40 krajach na pięciu kontynentach.

W sumie posiada on ok. 2,5 tys. zakładów, które zatrudniają blisko 52 tys. pracowników. W 2012 r. obroty HeidelbergCement wyniosły 14 mld euro.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Grupy Górażdże: budownictwo najgorsze ma za sobą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!