XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premier: Chińczycy mają wolę uregulowania kwestii Covecu

Premier: Chińczycy mają wolę uregulowania kwestii Covecu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strona chińska rozumie, że sprawa sporu z firmą Covec to kwestia wiarygodności firmy, lecz również chińskich banków i państwa jako patrona inwestycji - ocenił premier Donald Tusk. Dodał, że są sygnały, że strona chińska ma wolę uregulowania tej kwestii.

Tusk mówił w piątek na konferencji prasowej, że w grę wchodzi wiarygodność banków chińskich, z których dwa wchodzą właśnie na polski rynek, a jeden z nich jest m.in. współgwarantem Covecu (Bank of China - PAP). "Ale to jest także ważną próbą wiarygodności dla Chin jako państwowego patrona inwestycji chińskich w Europie i Chińczycy dobrze to rozumieją" - dodał.

"Nie mamy szczególnych oczekiwań wobec rządu Chin w tej kwestii, ale sygnały, jakie otrzymaliśmy tuż przed wizytą premiera Wen Jiabao, świadczą o tym, że strona chińska zdaje sobie z tego sprawę. Podkreślaliśmy w czasie rozmów, że jest rzeczą być może ważniejszą dla strony chińskiej niż dla polskiej, żeby ta sprawa znalazła finał satysfakcjonujący wszystkie strony" - oświadczył też Donald Tusk.

Jak dodał, sprawa Covecu została postawiona na najwyższym szczeblu już w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pekinie. "Tam usłyszeliśmy gotowość do zadośćuczynienia i takiego działania państwa, aby te kwestie, które są dzisiaj w rękach prawników i sądu chińskiego, uregulować" - zaznaczył premier.

Konsorcjum, w skład którego wchodziła chińska firma Covec, zaoferowało najniższą cenę i miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła w 2011 r. od kontraktów z Chińczykami, po tym, jak konsorcjum przestało płacić podwykonawcom, a następnie zażądało renegocjacji umów.

GDDKiA zażądała 120 mln zł kar umownych. Chińskie banki reprezentujące Covec uzyskały od sądu w Chinach zawieszenie wypłat z tego tytułu. Dyrekcja zaskarżyła te decyzje, sprawa jest w toku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier: Chińczycy mają wolę uregulowania kwestii Covecu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!