Prawo zamówień publicznych - zmiany w ustawie już w lipcu!

Prawo zamówień publicznych - zmiany w ustawie już w lipcu!
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

1 lipca 2015 roku zmianie ulegnie art. 91 ust. 3a ustawy pzp dotyczący obowiązku podatkowego zamawiającego. Nowe przepisy będą miały zastosowanie zarówno do nowych postępowań, jak i do tych wszczętych przed 1 lipca 2015.

Dotychczasowe przepisy art. 91 ust. 3a Prawa zamówień publicznych zostały zmienione ustawą z dnia 09 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 04 maja 2015 r. poz. 605). Wyżej wskazana ustawa została wprowadzona przede wszystkim w celu pełniejszego dostosowania przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego. Drugim podstawowym celem ustawy jest zapewnienie większej skuteczności poboru podatku VAT oraz zapobieganie wyłudzeniom zwrotu tego podatku w obrocie niektórymi towarami.

Zgodnie z art. 2 wyżej wskazanej ustawy przepis art. 91 ust. 3a Prawa zamówień publicznych otrzymuje brzmienie:

"3a. Jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami. Wykonawca, składając ofertę, informuje zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku".

Ponadto wprowadzony zostanie w art. 91 po ust. 1b nowy ust. 1c w brzmieniu:

"1c. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, do ceny najkorzystniejszej oferty lub oferty z najniższą ceną dolicza się podatek od towarów i usług, który zamawiający miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami.".

Konsekwencją wprowadzonych zmian w ustawie PZP jest przede wszystkim nałożenie na wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego obowiązku poinformowania zamawiającego (w treści składanej oferty) czy wybór złożonej oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego (dot. VAT), wskazując w składanej informacji nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do powstania obowiązku podatkowego, oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku VAT.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawo zamówień publicznych - zmiany w ustawie już w lipcu!

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!