XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prawdopodobnie będą kary za zmowę cementowni

Prawdopodobnie będą kary za zmowę cementowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dobiega końca postępowanie w sprawie zmowy cenowej producentów cementu. UOKiK badał sprawę od wiosny 2006 r.

Jak się dowiedział "Parkiet", dobiega końca postępowanie prowadzone od wiosny 2006 r. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zmowy cenowej 10 producentów cementu. UOKiK podejrzewa ich o ustalanie warunków sprzedaży oraz podział rynku, a także wymianę poufnych informacji handlowych. Firmy mogą zapłacić łącznie setki milionów złotych kar.

- Sprawa jest w toku. Dopóki się nie zakończy, nie udzielamy żadnych informacji - mówi Aneta Styrnik z biura prasowego UOKiK. Dodaje jednak, że postępowanie w sprawie zmowy prowadzone jest przeciwko: Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupie Ożarów, Cementowni Rejowiec, Cemex Polska, Cementowni Nowiny, Cementowni Warta, Cementowni Nowa Huta, Cementowni Odra oraz spółce Ekocem.

- Jeśli UOKiK uzna, że doszło do zmowy, uczestnicy kartelu mogą zapłacić karę odpowiadającą 10 proc. swoich ubiegłorocznych obrotów - wyjaśnia Styrnik. Tylko jeden z podmiotów poddanych kontroli w ubiegłym roku miał obroty przekraczające 1,2 mld zł.

Cementownie objęte postępowaniem nie chcą komentować sprawy. - Jesteśmy otwarci i w pełni współpracujemy z UOKiK. Czekamy na oficjalne powiadomienie, jaki jest wynik postępowania. Do jego zakończenia nie wypowiadamy się w tej sprawie - mówi "Parkietowi" Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Lafarge Cement, spółki podejrzewanej przez UOKiK o udział w zmowie cenowej. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele pozostałych producentów.

- Wszyscy w tej branży wiedzą, że cementownie ustalają między sobą ceny sprzedaży. Problem w tym, że trzeba to udowodnić - mówi, pragnący zachować anonimowość, przedstawiciel branży budowlanej.

Nieco ostrożniejszy w ocenach jest Ryszard Kowalski, prezes zarządu Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. Jego zdaniem, ceny cementu, zwłaszcza w I i II kwartale 2007 r., rosły bez uzasadnienia, ale wtedy surowca brakowało na rynku, więc producenci wykorzystywali sytuację. - To jeszcze nie potwierdza tezy o zmowie cenowej. Łatwo jest rzucać oskarżenia na producentów cementu, ale aby to robić, trzeba mieć twarde dowody - mówi Kowalski. Dodaje, że cieszy się, iż urząd antymonopolowy bada sprawę. - Dobrze, że UOKiK wszczął postępowanie, bo w gospodarce rynkowej trzeba zapobiegać zmowom cenowym - uważa szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawdopodobnie będą kary za zmowę cementowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!