Pracodawcy Budownictwa: rok 2012 będzie trudny dla branży

Pracodawcy Budownictwa: rok 2012 będzie trudny dla branży
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Branża budowlana weszła w 2012 r. z dobrym portfelem zamówień, co nie oznacza, że będzie miała mniej problemów niż w roku ubiegłym - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Józef Zubelewicz.

Zubelewicz przypomniał, że mimo pesymistycznych prognoz, dotyczących koniunktury w branży budowlanej, 2011 był rokiem, w którym większość firm budowlanych osiągnęła rekordową sprzedaż.

- Gorzej było z wynikami ekonomicznymi, a ich obniżka spowodowana była przede wszystkim większą konkurencją oraz wzrostem cen niektórych materiałów budowlanych. Na niższą rentowność miał też niewątpliwie wpływ słaby kurs złotówki, związany z importem wielu materiałów wykończeniowych, instalacyjnych i urządzeń - powiedział Zubelewicz.

- Inwestycje budowlane w 2011 r. były stymulowane przez fundusze unijne. Brak budżetu unijnego na lata 2014-2020 oraz zapowiadane ograniczenia inwestycji w infrastrukturze powoduje zrozumiałą nerwowość branży budowlanej - dodał.

Zaznaczył, że rozczarowaniem wykonawców budowlanych wciąż jest brak jednoznacznej polityki międzyresortowej, zmierzającej do uporządkowania i w pewnym sensie ochrony polskiego rynku budowlanego przed nieuczciwą konkurencja ze strony podmiotów z krajów nienależących do UE.

- Szczególnie zauważalne było to przy realizacji projektów związanych z infrastrukturą, a obecnie przenosi się to również na projekty kolejowe i związane z energetyką. Kryterium rozstrzygające przetargi publiczne, czyli najniższa cena, to dziś problem nie tylko polskich firm wykonawczych, ale w przyszłości ogromne problemy inwestora publicznego z jakością zrealizowanych projektów i gwarancją napraw wad i usterek - powiedział Zubelewicz.

- Pozytywne jest to, że polski rynek wciąż należy do nielicznych rynków w Europie, gdzie realizuje się nowe projekty i przygotowuje się kolejne. Rozpisano pierwsze przetargi w branży energetyki. Liczymy, że inwestorzy i przygotowane przez nich specyfikacje zamówień nie będą zmuszały polskich przedsiębiorstw budowlanych do tworzenia egzotycznych konsorcjów, aby sprostać zbyt wygórowanym warunkom technicznym umożliwiającym uczestnictwo w tych przetargach - dodał.

W ocenie Zubelewicza, 2012 r. marże w branży nie wzrosną.

- Oczekuje się natomiast stabilizacji kosztów, chociaż ostatnie podwyżki cen paliw nie są dla branży, w której duży udział mają koszty transportu, zbyt optymistyczne. Do tego w 2012 r. zostaną zakończone inwestycje drogowe z przetargów ogłaszanych w warunkach bardzo ostrej konkurencji cenowej, spowodowanej napływem firm zagranicznych, z których każda chciała pozyskać kontrakt oferując tzw. cenę wejścia na rynek - powiedział.

- Firmy będą rozliczać się z zamówień, w których konkurencja spowodowała, że oferowane ceny były o kilkadziesiąt procent za niskie. Będzie to miało negatywny wpływ na i tak niskie rentowności netto firm budowlanych, realizujących projekty drogowe. Średnie rentowności w tym sektorze wynoszą obecnie ok. 2 proc. - podkreślił.

Zubelewicz wskazał, że 2012 r. może przynieść trudności w pozyskiwaniu kredytów przez inwestorów, co będzie przekładało się na zatory płatnicze i negatywny wpływ na płynność finansową spółek budowlanych.

Ograniczenie środków na inwestycje infrastrukturalne w nowym budżecie, przy kończących się inwestycjach związanych z Euro 2012, spowoduje także spadek zapotrzebowania na rozbudowany potencjał wykonawczy spółek drogowych, a tym samym wzrost kosztów ogólnych i obciążeń związanych z obsługą finansową firm działających w tym segmencie.

Zdaniem Zubelewicza, przesunięcie potencjału wykonawczego na rynki zagraniczne jest w najbliższym czasie mało prawdopodobne ze w względu na brak tego typu inwestycji w krajach unijnych i zbyt niepewną sytuację gospodarczą na rynkach wschodnich.

- Nadzieją dla polskiego budownictwa mogą być kraje arabskie, w których tradycyjnie zajmowało ono znaczącą pozycję. Wymaga to jednak stabilizacji sytuacji politycznej i gospodarczej w tych krajach, a przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa dla polskich załóg - podsumował Zubelewicz.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy Budownictwa: rok 2012 będzie trudny dla branży

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!