XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PPP pobudzi rozwój mieszkalnictwa komunalnego?

PPP pobudzi rozwój mieszkalnictwa komunalnego?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gdyby samorządy miały instrument refundujący koszty przygotowań związanych z realizacją inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym, ułatwiłoby to rozwój tej formuły w Polsce.

Sektor mieszkalnictwa komunalnego w Polsce boryka się przede wszystkim z niedostatkiem lokali oraz niską dynamiką wzrostu nowych inwestycji, których powstawanie powinno zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób o obniżonych dochodach. Potrzeby samorządów w tym zakresie stale rosną, a liczba nowo powstałych mieszkań komunalnych wciąż nie jest wystarczająca.

Dodatkowo o środki UE w sektorze mieszkalnictwa mogą ubiegać się jedynie projekty zakładające remont, rewitalizację istniejących obiektów lub ich termomodernizację. To oznacza, że w zakresie nowych obiektów mieszkalnictwa czynszowego środki te są niedostępne. Stanowi to dodatkową przesłankę do szukania nowych możliwości finansowania tego typu inwestycji.

- Partnerstwo publiczno-prywatne to niewątpliwie jedno z narzędzi finansowych, dzięki któremu gmina może sprawnie wywiązać się z zadań publicznych - twierdzi Marta Woźniak, koordynująca w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego prace grupy roboczej Platformy PPP ds. mieszkalnictwa komunalnego oraz budynków użyteczności publicznej.

Według niej największą zaletą zastosowania PPP nie tylko w sektorze mieszkaniowym jest możliwość realizacji inwestycji przy ograniczonych środkach publicznych i przy ograniczonych możliwościach zadłużania się samorządów. Problemem jest brak instrumentów dedykowanych tylko dla PPP. - Głównie chodzi o długotrwały etap przygotowań inwestycji. Gdyby samorządy miały instrument refundujący koszty tych przygotowań z pewnością ułatwiłoby to rozwój PPP w Polsce - twierdzi Marta Woźniak.

Jednocześnie dodaje, że jest duże zainteresowanie samorządów inwestycjami w tej formule. Kilka samorządów podejmowało próby realizacji, ale zakończyły się niepowodzeniem, bo nie udało się im znaleźć partnerów prywatnych. Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być to, że z punktu widzenia biznesowego sektor mieszkalnictwa jest dla partnera prywatnego mało atrakcyjny. Czytaj więcej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PPP pobudzi rozwój mieszkalnictwa komunalnego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!