Powstanie zapora i suchy zbiornik w Kotlinie Kłodzkiej

Powstanie zapora i suchy zbiornik w Kotlinie Kłodzkiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapora o długości blisko 500 m i suchy zbiornik w Krosnowicach mają przyczynić się do lepszej ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej. Inwestycja, której ukończenie planuje się w 2016 r., ma zwiększyć bezpieczeństwo 230 tys. mieszkańców Kłodzka i okolic.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek przedstawicielka Sweco Hydroprojekt Kraków Katarzyna Armatys-Wiśniewska, firma ta prowadzi prace projektowe dotyczące obiektu, mającego powstać w ramach przedsięwzięcia "Ochrona od powodzi Kotliny Kłodzkiej". Przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości blisko 1,7 mln zł realizowane jest na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zakończenie prac projektowych dotyczących zbiornika Krosnowice planowane jest na 2015 r.

"Zlokalizowany w Dolinie Nysy Kłodzkiej i Odry obiekt Krosnowice umożliwi przyjęcie blisko 1,5 mln m sześciennych wód powodziowych, to o 30 proc. więcej, niż wynosi kubatura Stadionu Narodowego w Warszawie. Zbiornik zostanie wyposażony w urządzenia zrzutowe wody, które podczas powodzi będą redukować kulminacyjną falę powodziową" - powiedziała Armatys-Wiśniewska.

Dodała, że zbiornik Krosnowice zostanie zlokalizowany w rejonie koryta potoku Duna i będzie miał powierzchnię ok. 40 ha. Stanie się on jednym z elementów kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej. System ten obejmie 16 dolin rzek i potoków oraz cztery zbiorniki przeciwpowodziowe.

"Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa blisko 230 tys. mieszkańców zamieszkujących obszar o łącznej powierzchni 497 ha. Kotlina Kłodzka to jeden z najbardziej zagrożonych powodzią obszarów w Polsce. Tylko na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat teren ten był zalewany trzykrotnie, w latach: 1997, 1998 i 2010" - powiedziała Armatys-Wiśniewska.

Według rzeczniczki prasowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Magdaleny Łońskiej, zbiornik Krosnowice będzie mieć istotny wpływ na redukcję fal powodziowych z najwyższych partii zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej. "Duna wypływa ze wschodnich zboczy Gór Bystrzyckich o najwyższych wzniesieniach, dodatkowo zlewnia jest w niewielkim stopniu zalesiona, co zwiększa gwałtowność wezbrań powodziowych" - powiedziała Łońska.

Dodała, że system ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej powstaje w trzech etapach. W pierwszym i drugim etapie wykonane zostaną prace projektowe dotyczące dolin: Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej oraz Białej Lądeckiej, a także czterech suchych zbiorników: Szalejowa Górnego, Krosnowic, Boboszowa i Roztok Bystrzyckich. Trzeci etap to budowa zapory, której rozpoczęcie zaplanowano na 2015 r. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2016 roku kosztem ok. 60 mln zł.

"Przedsięwzięcie pod nazwą +Ochrona Kotliny Kłodzkiej od powodzi+ wydatnie zwiększy bezpieczeństwo społeczności lokalnej. Trwające obecnie prace projektowe mają na celu dobór rozwiązań optymalnie odpowiadających uwarunkowaniom tego obszaru, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne" - powiedział dyrektor Sweco Hydroprojekt Kraków Tadeusz Filipek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!