Powstanie „bank ziemi” programu Mieszkanie Plus

Powstanie „bank ziemi” programu Mieszkanie Plus
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), który umożliwi powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie Plus - poinformował w czwartek resort infrastruktury.

Komitet rekomendował projekt przedłożony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa do przyjęcia przez rząd.

Projekt przewiduje utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości, który będzie gospodarował nieruchomościami skarbu państwa, w szczególności tymi, które mogą być przeznaczone pod budowę mieszkań. Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami mają zapewnić stabilne i efektywne warunki funkcjonowania tej instytucji, szczególnie nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz skarbu państwa oraz dofinansowywania wyposażania nieruchomości w media, a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego.

Najważniejszym z zadań KZN będzie nie tylko gospodarowanie nieruchomościami, ale także nadzorowanie najmu, w szczególności wysokości czynszów tak, by opłaty ponoszone przez najemców nie przekraczały wysokości określonych przepisami, co w konsekwencji przyczyni się do realizacji polityki państwa sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli (art. 75 Konstytucji RP).

Jak powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, KZN umożliwi powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie Plus."Polacy oczekują na dostępne cenowo mieszkania, a ten projekt zbliża nas do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego" - powiedział.

Rząd przyjął NPM we wrześniu 2016 r. Jego realizacja ma zwiększyć dostępność mieszkań, a zwłaszcza lokali na wynajem o umiarkowanych czynszach, w tym z opcją dojścia do własności, dzięki wykorzystaniu nieruchomości skarbu państwa. Aby zrealizować ten cel powołany zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości. Będzie on pełnił funkcję "banku ziemi", czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, by zwiększyła się podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe.

Główne zadania KZN to gospodarowanie nieruchomościami skarbu państwa, by poprzez m.in. wyposażenie ich w media oraz odpowiedni podział stawały się atrakcyjne dla nabywców przeznaczających je pod mieszkania i kontrolowanie spełniania warunków dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokości czynszów, opłat eksploatacyjnych czy warunków zawierania i wypowiadania umów najmu.

Za pośrednictwem KZN będą dokonywane nabory najemców - informacje te będą publicznie dostępne, m.in. na stronach internetowych KZN.

KZN będzie też nakładał kary administracyjne związane z naruszeniem wymogów ustawowych w zakresie wysokości czynszu, będzie także instytucją, która będzie przekazywała nieruchomość zamienną za nieruchomość podlegającą wywłaszczeniu (jeśli wywłaszczony będzie chciał zamiany w miejsce odszkodowania).

Nadzór nad działalnością KZN będzie sprawował minister infrastruktury i budownictwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie „bank ziemi” programu Mieszkanie Plus

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!