PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powstał Polski Klaster Eksporterów Budownictwa

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
02-12-2015 16:18 |  aktualizacja: 02-12-2015 16:37
Powstał Polski Klaster Eksporterów Budownictwa
Fot. Fotolia

W Warszawie 16 spółek z krajowym kapitałem podpisało dziś formalnie akt utworzenia Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa (PCCE).

Jest to ich odpowiedź na wyzwania globalnej gospodarki, ale i wyzwania perspektywiczne, tj. możliwego zmniejszenia rozmiarów krajowego rynku budowlanego po ustaniu pomocy finansowej UE dla projektów inwestycyjnych.
- Kierują nami także inne założenia, jak autentyczna potrzeba współpracy i wymiany doświadczeń w działalności na rynkach międzynarodowych oraz odpowiedź na istniejące warunki konkurencyjne w Polsce - powiedział Jan Mikołuszko, prezes klastra.

Przypomniał on, że polska branża budowlana ma się dziś dobrze. Według szacunków, w tym roku wartość przychodów ze sprzedaży przekroczy 169 mld zł, a w przyszłym roku może wzrosnąć do 183 mld zł. Branża zatrudnia 410 tys. pracowników i w zasadzie jest to za mało, przy tak wysokim poziomie przerobu.

Ale jednocześnie 10 największych w Polsce firm budowlanych ma zagraniczną proweniencję,

natomiast na nie przypada ok. 70 proc. łącznych przychodów ze sprzedaży w grupie największych przedsiębiorstw.

- Problemem nie jest ten obcy kapitał, lecz fakt, że spółki-matki niechętnie lub w ogólnie nie są zainteresowanie promowaniem eksportu usług budowlanych w oparciu o spółki-córki działające w Polsce - podkreślił Mikołuszko.

Efekt takiej struktury rynku (a także dużego popytu rynku krajowego) jest taki, że przychody z eksportu stanowiły w 2014 roku tylko 3,3 proc. łącznych przychodów branży.

To zdecydowanie za mało, w relacji do już istniejącego potencjału fachowców z segmentów projektowania i wykonawstwa. A ponieważ na przełomie dekady należy się liczyć ze spadkową tendencją inwestycji krajowych i zapotrzebowania na usługi firm z tej branży, powinny one już teraz zadbać o dostawianie drugiej nogi do swojej działalności - nogi eksportowej.

Przygotowaniu do tak rozumianej ekspansji ma służyć działalność PCCE. Natomiast sama idea klastra, w rozumieniu jej najlepszej definicji (według Michaela Portera) zakłada współpracę polskich firm na rynkach obcych, zamiast - jak to teraz się dzieje niekiedy - rywalizacji, także wymianę doświadczeń i informacji, wspólne występowanie na dużych rynkach lub wobec dużych potencjalnych zleceniodawców.

To także możliwość uzupełniania oferty, na co wskazał przedstawiciel jednego z członków-założycieli Pol-Inowex z Lublina. Spółka ta specjalizuje się w przenoszeniu linii produkcyjnych pomiędzy krajami, ale zleca różnym firmom międzynarodowym takie usługi, jak niwelowanie gruntu pod nową fabrykę, robienie wykopów i kładzenie fundamentów, instalacje elektroenergetyczne, prace wykończeniowe, itp.

Zwyczajnymi członkami założycielami PCCE jest kilka osób fizycznych, natomiast członkami wspierającymi zostało 14 firm, które ma już za sobą w różnym zakresie doświadczenie eksportu usług (dochodzące do 30 proc. łącznych wpływów, jak w przypadku Unibepu) oraz dwie spółki planujące eksport (Dorbud i Zeus, z Grupy Elektrotim).

Oto pozostali członkowie, wyżej nie wymienieni: Elektrotim, F.B.I Tasbud, Instal Białystok, JP Contracting, Palisander, PBG, SEEN Holding, SN Strukton, Termika, Tines, Torpol, Vistal Gdynia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


37 017 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP