PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Potrzebny sprawiedliwy podział ryzyk na budowach

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
05-04-2013 09:14
Potrzebny sprawiedliwy podział ryzyk na budowach
Fot. Fotolia

W polskiej praktyce zamawiający chce przerzucać na wykonawcę dużą część ryzyk, za które standardowo to on powinien odpowiadać - powiedział wnp.pl Michał Grzybczyk, partner w kancelarii GFKK Grzybczyk, Kałuża, Kamiński i Partnerzy. - Mimo wszystko obie strony kontraktu powinny pamiętać, że sprawiedliwy podział ryzyk leży w ich obopólnym interesie - dodał.

Grzybczyk wskazał, że w bardziej sprawiedliwym podziale ryzyk pomiędzy stronami kontraktu mogłoby pomoc szersze stosowania standardu FIDIC w umowach.
- FIDIC przewiduje bardzo mocno zbalansowany podział ryzyk, a to jest kwestią kluczową w każdej umowie. Natomiast w polskiej praktyce zamawiający chce przerzucać na wykonawcę dużą część ryzyk, za które standardowo to on powinien odpowiadać. Dotyczy to chociażby tego, co wykonawca może zastać na placu budowy - powiedział Grzybczyk.

- Do tego reżim zamówień publicznych często uniemożliwia jakiekolwiek negocjacje pomiędzy stronami. Dlatego wielu wykonawców przezornie unika składania ofert w niektórych przetargach - dodał

Podkreślił, że na rynku budowlanym, gdzie przeważnie panuje duża konkurencja, istnieje rynek zamawiającego. W takiej sytuacji zamawiający ma większą możliwość narzucania swoich warunków wykonawcy.

- Szczególnie jest to widoczne w budownictwie drogowym. Odmienna sytuacja istnieje natomiast w budownictwie przemysłowym, gdzie istnieje mniejsza konkurencja, gdyż projekty technologiczne wymagają wyższych kompetencji u wykonawców - wskazał Grzybczyk.

- Mimo wszystko obie strony kontraktu powinny pamiętać, że sprawiedliwy podział ryzyk leży w ich obopólnym interesie. Jedna z podstawowych zasad FIDIC mówi, że dane ryzyko powinno spoczywać na tej stronie, która może sobie z nim lepiej poradzić - stwierdził.

Grzybczyk zaznaczył, że w polskich zamówieniach publicznych często nieprawidłowo swoją rolę spełnia inżynier kontraktu.

- W polskich realiach pokutuje model, że inżynier kontraktu jest na usługach zamawiającego, gdyż to on mu płaci i w pewien sposób traktuje jako swojego adwokata. To wypacza model zawarty w FIDIC, gdzie inżynier kontraktu jest niezależnym podmiotem - powiedział.

Wśród istotnych problemów zamówień publicznych Grzybczyk wskazał ponadto kwestie związane z rażąco niską ceną oraz korzystaniem z zapożyczonego doświadczenia.

- Wykazanie w obecnych warunkach rażąco niskiej ceny jest w praktyce bardzo trudne; istnieją tylko nieliczne przypadki, gdy się to udało uczynić - stwierdził.

- Natomiast w przypadku zapożyczonego doświadczenia głównym problemem jest to, że istnieje ono zazwyczaj tylko na papierze, a w praktyce nie jest później wykorzystywane. Nie wiąże się to także z żadnym ryzykiem dla podmiotu, który takie doświadczenia użycza - dodał.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 951 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP