Potencjał polskiego budownictwa energetycznego maksymalnie obłożony?

Potencjał polskiego budownictwa energetycznego maksymalnie obłożony?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecnie realizowane inwestycje energetycznie maksymalnie wykorzystują lokalny potencjał wykonawczy - uważa Andrzej Twardowski, dyrektor ds. zarządzenia projektami w GE Power Polska. - To zależy od tego, jakie przedsięwzięcia jeszcze by realizowano - dodaje Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako.

Twardowski, który jest także szefem projektu budowy nowych bloków w Elektrowni Opole, podkreślił, że od wielu lat uważa, iż w Polsce można jednocześnie realizować 3-4 duże bloki energetyczne.

Odpływ potencjału

Jednocześnie generalni wykonawcy muszą się zmagać z odpływem fachowców z Polski, a także z trudnościami z dostępem do specjalistycznego sprzętu.

- Spawacze wyjechali do Norwegii lub innych krajów, a dźwigi na Bliski Wschód. Proszę znaleźć jeden duży dźwig w Europie, który jest wolny - wskazał Twardowski.

- Jestem ciekaw jak zabezpiecza się Turów. Kozienice się jeszcze nie skończyły, Opole zbliża się do półmetka, a Jaworzno się rozpędza. Dlatego generalni wykonawcy tych bloków wyrywają sobie niektóre elementy infrastrukturalne - dodał.

Andrzej Twardowski - dyrektor ds. zarządzenia projektami, GE Power Polska, szef projektu Elektrownia Opole

Zaznaczył jednak, że obecna sytuacja nie musi przesądzać o tym, ile można jednocześnie budować bloków w energetycznych w Polsce.

- Właściciele dźwigów mogą zobaczyć, że tu jest biznes do zrobienia i wycofają je z Bliskiego Wschodu. Jednak przy obecnie już realizowanych inwestycjach do kolejnych przedsięwzięć trzeba by sięgnąć po więcej potencjału wykonawczego z zewnątrz - ocenił Twardowski.

Kluczowa koncepcja

Zdaniem Agnieszki Wasilewskiej-Semail, możliwości realizacji kolejnych projektów są uzależnione od przyjętej koncepcji - w zależności od wielkości bloków, stosowanego paliwa oraz lokalizacji.

Odmienne potrzeby generują średnie jednostki na gaz ziemny, a inne duże siłownie węglowe. Ponadto obecnie inwestycje są realizowane przede wszystkim w południowej część Polski, a północ pozostaje niezagospodarowana pod kątem budowy nowych bloków energetycznych.

Agnieszka Wasilewska-Semail - prezes zarządu, dyrektor generalny, Rafako SA

- Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile inwestycji energetycznych można realizować w Polsce jednocześnie. Potencjał krajowego rynku jest jednak ograniczony - wskazała prezes Rafako.

- Pytanie też na ile ewentualnie polski rynek byłby w stanie otworzyć się np. na potencjał azjatycki, który przychodzi z całym wykonawstwem - dodała.

Plac budowy

Obecnie trwa budowa bloków energetycznych m.in. w Opolu (2x900 MW - węgiel kamienny), Kozienicach (1075 MW - węgiel kamienny), Jaworznie (910 MW - węgiel kamienny), Turowie (496 MW - węgiel brunatny), Płocku (596 MW - gaz ziemny), Zabrzu (75 MW- węgiel kamienny/RDF/biomasa) i Zofiówce (75 MW -niskokaloryczne paliwo węglowe).

Natomiast na finiszu znajdują się inwestycje we Włocławku (463 MW - gaz ziemny), Gorzowie Wielkopolskim (138 MW - gaz ziemny), Tychach (51 MW - węgiel kamienny) i Kędzierzynie-Koźlu (25 MW - węgiel kamienny).

Do tego dochodzi wstrzymana inwestycja w Stalowej Woli (449 MW - gaz ziemny). Łączna wartość wszystkich inwestycji to ok. 30 mld zł.

W oczekiwaniu

Na rozstrzygnięcie oczekuje przetarg na blok gazowy na Żeraniu (420-490 MW), a pod znakiem zapytania stoi kontynuacja postępowania na blok gazowy w Łagiszy (413 MW).

Wśród sygnalizowanych przez rząd nowych inwestycji znajdują się nowe jednostki na węgiel kamienny - w Ostrołęce oraz Elektrowni Czeczott. W obu przypadkach mogłyby mieć one po ok. 1000 MW.

Zobacz także: W każdym scenariuszu energetyka musi wydać krocie na inwestycje

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potencjał polskiego budownictwa energetycznego maksymalnie obłożony?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!