XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poprzemysłowa wyspa Łasztownia ma stać się wizytówką Szczecina

Poprzemysłowa wyspa Łasztownia ma stać się wizytówką Szczecina
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za kilka lat poprzemysłowa wyspa Łasztownia w Szczecinie ma stać się wizytówką stolicy Pomorza Zachodniego. Miasto przygotowuje się do kompleksowej zabudowy wyspy, na której w latach dwudziestych mają powstać m.in. przestrzenie biurowe i mieszkaniowe.

"Łasztownia ma być dla Szczecina tym, czym dla Wrocławia czy Krakowa jest stary rynek" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. "My takiego rynku nie mamy, ale mamy przestrzeń, która dziś jest naszym wielkim wyzwaniem i wielką szansą" - dodał prezydent.

Łasztownia to "ogromna wartość" miasta i miejsce, które ma potencjał - stwierdził Krzystek. Jak dodał, wyspa jest położona w samym centrum, przy starym mieście, w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży.

"Dziś mówimy o starcie dużego projektu związanego z całą koncepcją przebudowy tego miejsca, przywrócenia go do miasta i wykorzystania na różnych płaszczyznach i w różnych przestrzeniach" - powiedział Krzystek. Łasztownia będzie służyła turystyce wodnej, ale swoje miejsce znajdą tam także instytucje kultury, biurowce i przestrzeń mieszkalna - dodał prezydent.

Krzystek powiedział, że Szczecin jest w trakcie w procesie komunalizacji spółki Gryf Nieruchomości, która jest właścicielem ważnych dla tego obszaru nieruchomości. W marcu br. miasto spodziewa się decyzji w tej sprawie.

"Chcemy, żeby Łasztownia była projektem, którym zainteresują się architekci i urbaniści nie tylko z Polski, ale z całej Europy i całego świata" - powiedział prezydent. Pod koniec 2016 r. miasto planuje ogłosić międzynarodowy konkursu na zagospodarowanie Łasztowni. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wrzesień 2017 r.

W drugiej połowie 2018 r. uchwalony zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta uwzględniający zmiany na Łasztowni. Od czerwca do września 2018 r. zaplanowano przygotowanie materiałów do oferty dla inwestorów. Działania te zakończą poszukiwania inwestorów, przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na komunalne nieruchomości oraz inicjatywy inwestycyjne na pozostałych nieruchomościach.

Według szacunków zastępcy prezydenta Szczecina Piotra Mynca, pierwsi inwestorzy mogliby zacząć prace na wyspie najwcześniej w 2021 r.

Z centrum miasta na Łasztownię w 2020 r. ma poprowadzić nowy most Kłodny; na wyspie zaplanowano także kompleksową przebudowę układu drogowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poprzemysłowa wyspa Łasztownia ma stać się wizytówką Szczecina

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!