Poprawa na rynku nieruchomości biurowych w Polsce

Poprawa na rynku nieruchomości biurowych w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W trzecim kwartale wynajęto 74,7 tys. m kw. powierzchni biurowych, co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, ocenia firma analityczna Cushman&Wakefield.

Do większej aktywności skłaniają najemców obniżki czynszów oraz większa paleta zachęt pozaczynszowych. Szczególnie „modne” są renegocjacje umów, które mają obecnie spory udział w transakcjach. Zarazem pojawiła się duża ilość powierzchni biurowej oferowanej na podnajem (obecnie ok. 58 tys. m kw.), co w połączeniu z nową podażą - wpłynęła na wzrost współczynnika pustostanów.

Pomimo poprawy sytuacji w trzecim kwartale, łączny wolumen transakcji najmu w trzech kwartałach br. sięgnął jedynie 185 tys. m kw. i spadł aż o 52 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2008 roku.

W związku z ofertą podaży nowej powierzchni biurowej i ze znaczną ilością powierzchni oferowanej na podnajem, w perspektywie krótkoterminowej współczynnik pustostanów będzie prawdopodobnie wzrastał, ocenia C&W. Obecnie dla Warszawy wynosi on 7,1 proc. Z tego powodu nadal mogą maleć czynsze. C&W zaznacza przy tym, że czynsze dla projektów poza centrum głównych miast, oferowanych na zasadzie umów pre-let, doszły już do granicy opłacalności dla deweloperów. W przypadku budynków zrealizowanych jeszcze na zasadach spekulacyjnych, część właścicieli, chcąc uniknąć ryzyka związanego z pustostanami, obniża czynsze. Inni jednak, licząc na odbicie trendu rynkowego, spodziewanego w związku ze znacznym ograniczeniem podaży w przyszłym roku, zdecydowali się wstrzymać obniżki czynszów. Analitycy oceniają, że w przyszłym roku zmaleje podaż nowych biur, ponieważ deweloperzy nadal wstrzymują decyzje o rozpoczęciu realizacji większości planowanych inwestycji biurowych – zarówno z powodu małego popytu, jak i problemów ze sfinansowaniem inwestycji.

W III kwartale największe transakcje najmu dotyczyły: wynajęcia przez firmę PORR 4100 mkw. powierzchni w Poleczki Business Park w Warszawie oraz przez spółki z grupy Fiat 3100 m kw. powierzchni w biurowcu Catalina. Z kolei firma Bosch objęła 8900 m kw. powierzchni zbudowanej na własne potrzeby.

Najwyższe czynsze w Warszawie sięgają obecnie 22 euro/m kw./miesiąc, ale są o 29 proc. niższe niż rok temu. W Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie i Gdańsku maksymalne czynsze nie przekraczają 16 euro/m kw./miesiąc i spadły od 5,9 proc. (trzy ostatnie miasta), do 15,8 proc. (Kraków, Poznań).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poprawa na rynku nieruchomości biurowych w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!