Ponad połowa Polaków spotkała się z korupcją w budownictwie

Ponad połowa Polaków spotkała się z korupcją w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad połowa Polaków spotkała się z korupcją w budownictwie - wynika z raportu dotyczącego występowania zjawisk korupcyjnych w polskim budownictwie. Raport przygotowało Stowarzyszenie "Normalne Państwo", Forum Obywatelskiego Rozwoju i Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.

Raport przedstawiono w środę w Warszawie w ramach akcji "Nie daję, nie biorę łapówek. Mur-Beton Uczciwie".

Najwięcej, bo aż 56 proc. respondentów przyznało, że korupcja z jaką się zetknęli dotyczyła pozwolenia na budowę. Mniej korupcjogenne okazały się sytuacje dotyczące wydania decyzji o warunkach zabudowy (32 proc.) oraz pozwolenia na użytkowanie gotowego budynku i stosowania przepisów sanitarnych (24 proc.).

Prawie co trzeci ankietowany stwierdził, że wręczane lub wymuszane są kwoty do 1 tys. zł, niewiele mniej respondentów (27 proc.) spotkało się z łapówkami powyżej 5 tys. zł. Najczęściej wskazywanym powodem występowania korupcji w budownictwie są niejasne przepisy prawne oraz urzędnicy wymuszający łapówki.

Maciej Ślusarek ze Stowarzyszenia "Normalne Państwo" stwierdził, że głównym czynnikiem sprzyjającym występowaniu zjawisk korupcjogennych w budownictwie jest uznaniowość urzędników przy wydawaniu pozwolenia na budowę, wynikająca często z braku planów zagospodarowania przestrzennego, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

Organizatorzy kampanii zwracają też uwagę na nietrafione propozycje rozwiązań prawnych. Zdaniem Jarosława Bełdowskiego z FOR, planowana w opracowanych projektach nowelizacji prawa budowlanego eliminacja procedury wydawania pozwoleń na budowę i zastąpienie jej negatywną decyzją o odmowie wpisu budowy do rejestru robót budowlanych, zamiast wykluczyć możliwość korupcji, może spowodować przesunięcie jej występowania na dalsze etapy procesu budowlanego.

W ramach akcji przygotowano naklejki z napisem "Nie daję, nie biorę łapówek. Mur-beton uczciwie", na których odwrocie zamieszczono instrukcję, jak zachowywać się w sytuacji namawiania do przyjęcia lub wręczenia łapówki. W najbliższym czasie ruszy także kampania medialna.

Stowarzyszenie "Normalne Państwo" jest inicjatywą osób prywatnych, które łączy niechęć do korupcji i psucia państwa. Od 2003 r. organizuje akcję "Nie daję, nie biorę łapówek".

Forum Obywatelskiego Rozwoju istnieje od 2007 r. Jego celem jest zwiększenie obywatelskiego zaangażowania Polaków na rzecz propozycji, które sprzyjają szybkiemu i stabilnemu rozwojowi. Wyłącznym fundatorem FOR jest prof. Leszek Balcerowicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad połowa Polaków spotkała się z korupcją w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!