Polskie nieruchomości wciąż na pozycji regionalnego lidera

Polskie nieruchomości wciąż na pozycji regionalnego lidera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska utrzymała pozycję wiodącego rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno pod względem płynności aktywów, wolumenu transakcji, a także dostępności finansowania dłużnego dla najlepszych obiektów - mówi Piotr Mirowski, szef działu CEE Investment Services, Colliers International.

Łączna wartość transakcji zrealizowanych w I połowie 2013 roku to 1,05 mld euro, wobec 830 mln euro w analogicznym okresie roku 2012. - Rynek odnotował ponad 30 instytucjonalnych transakcji, w tym kilka jednostkowych o wartości ponad 100 mln euro - informuje Piotr Mirowski.

Dodaje, że największy udział w zrealizowanych transakcjach miał sektor biurowy, który odpowiadał za 58 proc. wszystkich umów. Na drugim miejscu była branża centrów handlowych - 26 proc., centra magazynowo-logistyczne - 15 proc. i hotele - 1 proc. wartości całego rynku.

Areną największej liczby transakcji była Warszawa, głównie dla tego, że stołeczny rynek był napędzny przez sektor nieruchomości biurowych. - Inwestorzy spoglądają na miasta regionalne głównie w kontekście nieruchomości handlowych, ale należy odnotować rosnący popyt na nieruchomości biurowe - komentuje Mirowski.

Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości biurowe w centrum Warszawy kształtowały się na poziomie 6-6,25 proc., na Woli - 6,75 proc., Mokotowie 7,5-7,75 proc.

W segmencie nieruchomości handlowych stopy kapitalizacji dla Warszawy wynoszą poniżej 6 proc., natomiast w przypadku miast regionalnych jest to przedział 6-8,5 proc.

Najlepsze nieruchomości logistyczne osiągały stopy kapitalizacji poniżej 8 proc., natomiast w przypadku obiektów o krótkim okresie obowiązywania umów najmu jest to przedział o 50-75 punktów bazowych wyższy.

- Pozytywną tendencją jest wzrost dywersyfikacji portfela inwestorów. Tu kluczową rolę wciąż odgrywają fundusze niemieckie, których udział rynkowy to ok. 25 proc. Pojawiają się jednak inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, a także inwestorzy krajowi - mówi Piotr Mirowski.

Jego zdaniem łączna wartość transakcji w całych 2013 roku osiągnie poziom ok. 2,7 mld euro. Jest to podyktowane faktem tradycyjnie zwiększonej aktywności inwestorów w drugiej połowie roku oraz tym, że kilka znaczących transakcji jest już na etapie umów warunkowych lub wstępnych, bądz też w zaawansowanych etapie procesu due diligence - podsumowuje Piotr Mirowski.

Zobacz całą wypowiedź w serwisie www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie nieruchomości wciąż na pozycji regionalnego lidera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!