XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie cementownie szykują się do kolejnych podwyżek

Polskie cementownie szykują się do kolejnych podwyżek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci już negocjują wyższe stawki z odbiorcami. Podwyżki argumentują szybkim wzrostem kosztów własnych.

Producenci cementu mówią wprost: podwyżka cen jest nieunikniona. Eksperci dodają, że wpłynie ona na ceny materiałów budowlanych. Ile zapłacimy za cement, to tajemnica - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zdaniem Zbigniewa Bachmana, dyrektora Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa można oczekiwać nawet 30-40-procentowego wzrostu cen dla odbiorców końcowych. - Nawet jeśli cementownie podniosą ceny o 10 proc., to marże dorzucą hurtownicy, bo ich koszty także idą w górę - dodaje w dzienniku Zbigniew Bachman.

Wydłużony z powodu ciepłej zimy sezon budowlany, sprawi, że cementownie i hurtownicy pozbędą się zapasów z 2007 r. To dodatkowo sprzyjać będzie podwyżkom. Firmy pośredniczące przyznają, że 30-40-procentowa podwyżka może być realna.

Przedstawiciele branży cementowej też liczy koszty. - Ceny węgla rosną nawet o 40-50 proc. Spodziewamy się podwyżek cen energii w skali co najmniej dwucyfrowej. Można przypuszczać, że koszty transportu też pójdą w górę, bo PKP nie są przygotowane do przewożenia dużych ilości cementu, a innych przewoźników w Polsce jest niewielu - mówi w "PB" Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement.

Firma negocjuje z odbiorcami nowe stawki, podobnie jak Lafarge Cement. - Przedstawiamy naszym klientom propozycje podwyżek. Na tym etapie nie mogę ujawnić ich wysokości. Cement jest nadal materiałem tanim. Jego udział w kosztach budowy to kilka procent - mówi Luc Callebat, prezes Lafarge Cement.

Cementownie szacują, że sprzedaż cementu zwiększy się w 2008 r. do 18 mln ton. W 2007 r. znalazły odbiorców na 16,9 mln ton.

Według Rudigera Kuhna, prezesa Cemeksu, branży sprzyjać będą inwestycje związane z EURO 2012 i wzrost konsumpcji budowlanej. - W 2007 r. rynek budowlany wzrósł o 15-17 proc. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w 2008 r. spodziewa się około 5-procentowego wzrostu (r/r) - mówi w "Pulsie Biznesu"Luc Callebat.

Dwa czynniki mogą ograniczać rozwój budownictwa. - To brak siły roboczej oraz niewystarczające tempo budowy i modernizacji dróg, co w znacznym stopniu utrudnia transport materiałów budowlanych - dodaje Luc Callebat.

Mirosław Lubarski wymienia trzeci: ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych po wzroście stóp.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie cementownie szykują się do kolejnych podwyżek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!