Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski Fundusz Rozwoju w Rafako coraz bliżej?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
12-09-2017 19:12

Podczas wznowionych we wtorek obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Rafako uchwalono emisję do 42,5 mln akcji serii K oraz dokonano oczekiwanych przez PBG zmian w statucie. Potencjalnie w emisję - jak informowano wcześniej - może zaangażować się fundusz z Grupy PFR.

- Dokapitalizowanie Rafako przez PBG nie jest możliwe z uwagi na wypełnianie zobowiązań wynikających z zawartego układu. Niemniej jednak rozumiemy potrzebę zabezpieczenia środków przez Rafako na realizację zakładanej strategii. To jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonych celów - komentował Jerzy Wiśniewski, prezes PBG i szef rady nadzorczej Rafako.

- W związku z brakiem możliwości dokapitalizowania Rafako, PBG planuje zbycie praw poboru, jakie jej pośrednio i bezpośrednio przysługują. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na wykup obligacji - zapowiadało PBG.

Emisja nowych akcji spowoduje zmniejszenie udziału PBG w głosach na walnym i kapitale Rafako poniżej 50 proc. plus jedna akcja.

O zgodzie ze strony obligatariuszy PBG poinformowało przed dwoma tygodniami - tuż po przerwanym walnym w Rafako.

PBG zastrzegało jednak, że w celu zachowania kontroli nad Rafako chce uzyskać uprawnienie osobiste do powoływania większości członków rady nadzorczej Rafako, które przysługiwałoby w sytuacji posiadania przez PBG nie mniej niż 33 proc. w głosach na walnym i w kapitale spółki z Raciborza.

- Będzie to możliwe pod warunkiem przegłosowania przez nadzwyczajne walne zgromadzenie zaproponowanej zmiany statutu - wyjaśniało PBG.

We wtorek walne Rafako - poza emisją akcji - przegłosowało również, że akcjonariuszowi, który bezpośrednio lub pośrednio, dysponuje powyżej 33 proc. liczby głosów spółce, przysługuje prawo powołania trzech członków RN w przypadku, gdy jej skład jest pięcioosobowy.

Natomiast w przypadku, gdy RN liczy sześciu lub siedmiu członków, akcjonariusz ten będzie mógł powołać czterech z nich. Pozostałych będzie powoływało walne.

PFR już pomaga


Współpraca pomiędzy Rafako a Grupą PFR, niezależnie od kwestii potencjalnego zaangażowania w akcjonariat, jest już widoczna. Niespełna dwa tygodnie temu konsorcjum, w którego skład wchodzi Rafako, wygrało w Indonezji przetarg na budowę dwóch bloków węglowych o mocy 50 MW każdy.

Wartość prac przypadających na spółkę z Raciborza wynosi ponad 70 mln euro netto. Elementem oferty był pakiet finansowania zamawiającego, który został przygotowany w oparciu o podmioty z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Bank Gospodarstwa Krajowego).

NA GIEŁDZIE

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

4.95 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP