Polska zbuduje Centralny Port Lotniczy z chińską pomocą?

Polska zbuduje Centralny Port Lotniczy z chińską pomocą?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O planach budowy lotniska między Łodzią a Warszawą dla kilkunastu milionów pasażerów rozmawiała w Chinach polska delegacja rządowa - poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Tematem rozmów, jak dodał, były również inne projekty infrastrukturalne.

- Chiny są ważnym partnerem dla nas. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada od wielu miesięcy, że powinno dojść do przyspieszenia reform gospodarczych i rozwoju. Mówiła o tym pani premier Szydło, przedstawiliśmy jakiś czas temu plan premiera Morawieckiego, również kilka tygodni temu wspominał o tym premier Jarosław Kaczyński. Uznaliśmy, że należy szukać partnerów do tego przyspieszenia nie tylko w Europie, ale również w Chinach - powiedział po powrocie z wizyty Waszczykowski.

- Chiny są przykładem niebywałego skoku cywilizacyjnego, jakiego dokonano w ostatnich 25 latach, przede wszystkim w kwestiach infrastruktury, ale również w gospodarce innowacyjnej - podkreślił szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Delegacja międzyresortowa odbyła podróż do Pekinu i Czengtu, miasta w prowincji Syczuan, które ma połączenie kolejowe z Łodzią.

Waszczykowski dodał, że podczas podróży dowiedział się, że Polskę odwiedzi "niedługo" prezydent Chin Xi Jinping. "To bardzo ważna wizyta polityczna, za nią pójdą kolejne rozmowy nie tylko polityczne, ale i gospodarcze. Również pani premier otrzymała zaproszenie, by w najbliższym czasie odwiedzić Chiny" - powiedział Waszczykowski.

- Poza rozmowami politycznymi mieliśmy okazję również spotkać się z chińskim biznesem, przedstawicielami czołowych firm, niektóre już są w Polsce, niektóre zapowiadają przyjście do Polski. Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych projektach, m.in. rozbudowie lotnisk czy powstaniu nowych lotnisk, o nowych szlakach komunikacyjnych, zarówno o drogowych, jak i kolejowych, rozbudowie portów; oczywiście, dużo było o gospodarce innowacyjnej, elektronice, tzw. sektorze IT - podkreślił.

Dopytywany, gdzie mogłoby powstać lotnisko, w którego budowę mieliby zaangażować się Chińczycy, szef dyplomacji podkreślił, że "idea jego jest ciągle między Łodzią a Warszawą". - To jest idea, która już od kilku lat była rozpatrywana, wstępne decyzje zapadły, nawet domyślam się, gdzie może być jego lokalizacja, ale nie mogę tego oczywiście zdradzić - zaznaczył.

- Chcemy zbudować takie lotnisko, które obsługiwałoby kilkanaście milionów pasażerów z tej części Europy, ono musiałoby być połączone z kilkoma miastami polskimi kolejami dużych prędkości, a więc to jest inwestycja wielostronna - mówił Waszczykowski.

- Część pieniędzy musimy wygospodarować my, w Polsce, natomiast część może to być udział partnerów zewnętrznych. Na ten temat też rozmawiamy z Chinami, oni dostrzegają potrzebę takiego lotniska, przedstawiamy im biznesplan - podkreślił minister. Dodał, że "oni są w stanie zbudować wspólnie z nami takie lotnisko w dwa do trzech lat".

Pytany o uczestnictwo Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Waszczykowski odpowiedział, że ten temat również był poruszany podczas rozmów. - Informowaliśmy naszych partnerów chińskich, że przystąpiliśmy do tego banku z podobną kwotą (wkład Polski wynosi 830 mln dol - PAP), zapowiadaliśmy, iż decyzje zapadły, by przystąpić z kilkusetmilionowymi kwotami do innych funduszy inwestycyjnych, wspólnie z Chinami. Na razie nie było jeszcze decyzji o zwiększeniu naszego udziału w banku inwestycji - zaznaczył Waszczykowski.

Szefowi MSZ towarzyszyli przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Czengtu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zbuduje Centralny Port Lotniczy z chińską pomocą?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!