Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska potrzebuje wielomiliardowych inwestycji hydrotechnicznych

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
31-08-2011 12:29
Polska potrzebuje wielomiliardowych inwestycji hydrotechnicznych
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Łączna wartość inwestycji związanych z infrastrukturą przeciwpowodziową, które mają zostać zrealizowane w najbliższych latach, jest szacowana na ok. 6 mld zł. Plany na dalszą przyszłość są jeszcze bardziej ambitne.

- Zeszłoroczna powódź zintensyfikowała szereg działań, zarówno formalnych na przygotowywanych inwestycjach, jak i planistycznych dotyczących kolejnych projektów - powiedział portalowi wnp.pl prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Leszek Karwowski.
W przyszłym roku ma w końcu ruszyć budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny, którego koszt jest szacowany na 1,5 mld zł. Plany jego realizacji sięgają przełomu XIX i XX wieku. Zakończyła się już aktualizacja projektu budowlanego zbiornika, który jest obecnie weryfikowany przez inwestora, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Po weryfikacji wystąpi on z wnioskiem do wojewody o decyzję o realizacji inwestycji. Została też wydana decyzja środowiskowa, ale jest jeszcze potrzebne uzupełnienie raportu dotyczącego oddziaływania na środowisko. Powinno to nastąpić w ciągu trzech miesięcy, po czym pozostają do przeprowadzenia konsultacje społeczne.

- Sądzę, że najpóźniej na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku powinniśmy otrzymać decyzję wojewody o realizacji inwestycji. Wtedy będzie można rozpocząć drugi etap przetargu; ruszą prace nad przygotowaniem projektu wykonawczego oraz innych dokumentów potrzebnych do rozpisania przetargu. Mamy nadzieje, że uda się to przygotować przed końcem roku. Prace budowlane mogłyby ruszyć w pierwszej połowie 2012 r. - wskazał Karwowski

Trwają natomiast prace przygotowawcze związane z przesiedlaniem ludności z obrębu zbiornika. W ten sposób powstanie miejscowość Nowe Nieboczowy, pod którą wykupiono już 30 ha gruntów. Zostały również uporządkowane relacje z gminą Lubomia w zakresie takich zadań jak przeniesienie cmentarza i budynków użyteczności publicznej.

- Moim zdaniem termin oddania zbiornika do 2015 r. jest realny. Zakładamy, że jego realizacja potrwa 2,5 roku. Uzupełniona dokumentacja nie powinna już wzbudzać zastrzeżeń. Mam nadzieję, że obędzie się bez protestów w przetargu, które mogłyby opóźnić rozpoczęcie prac - zaznaczył Karwowski.

Natomiast w toku znajdują się przetargi związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, która powinna zostać przeprowadzona do końca 2014 r. W przyszłości inwestycja ma pomóc w ewentualnym przejściu przez Wrocław wód wezbraniowych. We Wrocławiu i jego okolicach trwa też modernizacja wałów przeciwpowodziowych, która jest realizowana przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Tutaj prace również powinny zostać wykonane do końca 2014 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP