Polska - ostatni tak duży energetyczny plac budowy w Europie

Polska - ostatni tak duży energetyczny plac budowy w Europie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska to zapewne ostatni tak duży energetyczny plac budowy w Europie. Musiałoby dojść do faktycznej reindustrializacji Europy, aby energetyka znowu mogła wygenerować inwestycje o podobnej skali - ocenił w rozmowie z portalem wnp.pl Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę.

Jak wskazał Różacki, Europa zmierza w stronę technologii o niskiej energochłonności jak IT czy produkcja wysoko przetworzona. Natomiast przemysł energochłonny jest odsuwany poza granice Europy.

- Energetyka dostosowuje się do potrzeb gospodarki. Dlatego inwestowano na potęgę w energetykę w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, gdyż rozwijano wówczas energochłonny przemysł ciężki - stalowy, cementowy czy chemiczny - przypomniał Różacki.

- Powojenna fala europejskiej industrializacji generowała inwestycje w energetyce konwencjonalnej, opartej o spalanie węgla i gazu. Obecnie Europa stawia na OZE i proces transformacji energetyki w tym kierunku będzie postępował, choć w różnym tempie, w zależności od polityki danych państw - dodał.

Podkreślił, że te państwa, które zainwestowały w rozwój technologii OZE, teraz są beneficjentami ewolucji modelu europejskiej energetyki.

- Pod kątem technologii i produktów dla OZE polski przemysł nigdy nie zaistniał samodzielnie na wysokim poziomie. Dlatego w większości musimy importować technologie OZE - stwierdził Różacki.

- Na szczęście energetyka, z punktu widzenia firm wykonawczych, ma jeszcze jedną cechę - wymaga cyklicznego odtwarzania i w praktyce wymiany swojego potencjału wytwórczego - dodał.

Wyjaśnił, że wynika to z przesłanek ekologicznych, a także ekonomicznych, gdyż zarówno normy środowiskowe, jak i efektywność produkcji energii elektrycznej, są coraz wyższe.

- Aktualnie uwaga rynku wykonawczego koncentruje się na dużych projektach budowy nowych mocy w energetyce. W przyszłości środek ciężkości będzie jednak przesuwał się w stronę usług serwisowych i remontowych, a także projektów modernizacyjnych z zastosowaniem innowacyjnych technologii - powiedział Różacki.

- W celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego równolegle będą jednak rozwijane technologie konwencjonalne związane ze wzrostem sprawności i elastyczności jednostek wytwórczych, a także z magazynowaniem energii elektrycznej - wskazał.

Dodał, że jest to perspektywa na kolejne 5-10 lat. Obecnie takie kwestie jak magazynowanie energii czy CCS wciąż pozostają w cieniu, również ze względu na rachunek ekonomiczny.

Różacki przyznał jednak, że trudno jest wyrokować długofalowe strategie dla energetyki.

- Przykładowo obecnie w Polsce jest miejsce na budowę dwóch bloków jądrowych. Jednak za 10 lat, gdy w rynkowo preferowanej energetyce wiatrowej i solarnej możemy osiągnąć poziom 10-12 tys. MW mocy zainstalowanej, to na 3-4 tys. MW w atomie może już nie być miejsca w podstawie systemu elektroenergetycznego - podkreślił Różacki.

- Nie mówiąc już o bardzo wysokich i niepodzielnych nakładach inwestycyjnych w przypadku źródeł jądrowych. Pamiętajmy też o tym, że stopniowo może rosnąć udział energetyki prosumenckiej - zaznaczył.

Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć na sesji „Inwestycje w energetyce” podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sesję zaplanowano na 21 kwietnia 2015 r.

Szczegóły wydarzenia - www.eecpoland.eu

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska - ostatni tak duży energetyczny plac budowy w Europie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!