Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska i Węgry razem za Via Carpatia i Bursztynowym Korytarzem

Autor: Wnp.pl (TE)
29-08-2016 20:41
Polska i Węgry razem za Via Carpatia i Bursztynowym Korytarzem

Miklós Seszták, minister rozwoju narodowego Węgier oraz Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Fot. MIB

Drogowy szlak Via Carpatia oraz Bursztynowy kolejowy korytarz towarowy nr 11 to projekty transportowe, na rzecz których wspólnie działają Polska oraz Węgry.

- Polska ceni partnerstwo z Węgrami, zarówno w formule dwustronnej, jak i na forum Grupy Wyszehradzkiej - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas jednodniowej wizyty w stolicy Węgier, Budapeszcie.
- Jesteśmy otwarci na współpracę, a przedmiotem szczególnej uwagi polskiego rządu jest dalszy rozwój szlaku Via Carpatia. Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem tego korytarza oraz poszerzeniem listy państw popierających projekt - dodał.

Adamczyk wraz z wiceministrem Jerzym Szmitem spotkali się z Miklósem Sesztákiem, ministrem rozwoju narodowego Węgier oraz z László Mosóczim, wiceministrem rozwoju narodowego.

- Minister Andrzej Adamczyk podziękował stronie węgierskiej za poparcie dla inicjatywy Via Carpatia i wyraził nadzieję na uwzględnienie pełnego przebiegu trasy w sieci bazowej TEN-T, w czasie najbliższej rewizji sieci - podało MIB.

- Pozostałe dyskutowane przez Ministrów oraz Bursztynowy korytarz towarowy nr 11. Minister Adamczyk wyraził poparcie dla starań Węgier w sprawie uruchomienia tego korytarza oraz zadeklarował wszelką pomoc ze strony polskiej - dodało.

Środkowoeuropejskie korytarze

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego łączącego kraje północy z południem Europy. Ma ono integrować systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Do współpracy ws. szlaku przystąpiły też Ukraina i Turcja.

Na terenie Polski w skład Via Carpatia wchodzą odcinki dróg S61, DK8 i S19, które biegną m.in. przez Budzisko, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek.

W marcu 2016 r. ministerstwa transportu Węgier, Polski, Słowacji i Słowenii podpisały i skierowały do Komisji Europejskiej list intencyjny w sprawie utworzenia nowego „Bursztynowego” kolejowego korytarza towarowego nr 11.

Nowy korytarz ma umożliwić połączenie ośrodków przemysłowo-handlowych Polski, Słowacji, Węgier i Słowenii wspólną ofertą w zakresie alokacji przepustowości dla międzynarodowych pociągów towarowych.

W Polsce trasa korytarza Bursztynowego ma połączyć wschodnią i południową granicę i uzupełnić obecną ofertę korytarzy towarowych przebiegających przez Polskę.

Węgierski pobór opłat

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP