PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska cofa się w zakresie efektywności energetycznej budynków

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-09-2010 05:41
Polska cofa się w zakresie efektywności energetycznej budynków

W Polsce od początku roku 2009 wymagania dot. efektywności energetycznej dla pewnych grup budynków zostały złagodzone w porównaniu do norm obowiązujących już w 1997 r. Od tego czasu wszystkie kraje UE swoje wymagania energetyczne podwyższały - mówi Maria Dreger, menadżer ds. norm i standardów w Rockwool Polska, ekspert Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

Jak wygląda porównanie efektywności energetycznej w budownictwie w Polsce i w krajach sąsiednich?
To porównanie Polski w stosunku do krajów o podobnym klimacie wygląda niezbyt dobrze. Wynika to z wielu przyczyn, także historycznych. W czasach kiedy w Polsce wybudowano najwięcej istniejących budynków energia była dotowana i jej ceny nie były realistyczne, więc koszty ogrzewania nie były istotne. Jednocześnie występował bardzo duży niedostatek technologii i materiałów do oszczędzania energii. Kiedy zachodni świat przeżył pierwszy kryzys energetyczny w latach 70 XX w. i bardzo drastycznie zmienił swoją politykę związaną z energooszczędnością budynków, to w Polsce nadal budowano byle jak pod względem energetycznym. To skutkuje niską świadomością zarówno zwykłych użytkowników budynków jak i niestety, wielu fachowców z branży budowlanej. To się obecnie zmienia, ale powoli, bo brak jednoznacznych sygnałów i polityki ze strony władz państwowych.

Poziom wymagań związanych z ogrzewaniem budynków mamy bardzo niski w stosunku do tego, jaki jest uzasadniony ekonomicznie, tzn. opłacalny, gdy w analizie kosztów uwzględnia się nie tylko nakłady na budowę, ale i koszty eksploatacji, które przecież wprost zależą od standardu energetycznego budynku.. Brakuje systemowego podejścia do efektywności energetycznej budynków, nie ma ona swojego - odpowiedniego do rangi zagadnienia - miejsca w polityce energetycznej. Polityka energetyczna Polski jest wciąż polityką nastawioną raczej na zarządzanie podażą niż zarządzanie popytem, staramy się zapewnić maksymalne dostawy paliw i energii a nie myślimy, że najpierw należałoby skoncentrować na tym, aby mądrze energię wykorzystywać. W Polsce obowiązuje rozproszone i bardzo branżowe podejście do energii. Ministerstwo Infrastruktury, które odpowiada za budynki nie jest w istocie zainteresowane ich standardem energetycznym. Z kolei Ministerstwo Gospodarki bardziej skupia się na tym jak zadbać o stronę podażową a nie w nad tym w jaki sposób efektywnie wykorzystywać energię, zwłaszcza poza sektorem energetyki lub przemysłu. Nawet gdy ma świadomość potrzeb, nie ma narzędzi oddziaływania. Tymczasem racjonalizacja użytkowania pozwoliłaby w pełni zaspokoić potrzeby przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia. Tym samym ułatwiłaby rozwiązanie wielu problemów, poczynając od społecznej zgody na wyższy poziom cen energii, poprzez poprawę jakości życia i środowiska, zmniejszenie emisji, powstanie nowych miejsc pracy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP