XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska chce, by inwestycje PPP nie obciążały finansów publicznych

Polska chce, by inwestycje PPP nie obciążały finansów publicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska zabiega na forum UE, by budowa autostrad w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie zwiększała długu i deficytu publicznego. To temat drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów transportu 27 krajów UE w Sopocie.

Drugi dzień posiedzenia ministrów rozpoczął się we wtorek rano od spotkania ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, który z ramienia polskiej prezydencji przewodniczy rozmowom, z unijnym komisarzem ds. transportu Siimem Kallasem.

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień powiedział we wtorek w Sopocie, że obecnie największym i najbardziej zaawansowanym projektem autostrady, który ma być realizowany w całości bądź w części w drodze PPP, jest trasa A1 na odcinku z Tuszyna do Pyrzowic.

"Boimy się tego, aby po podpisaniu umowy w drodze oceny ex post nie zakwalifikowano tego nam do długu i deficytu krajowego, bo wtedy sens PPP gwałtownie się zmniejsza. Dlatego dyskutujemy na forum UE, dyskutujemy z Eurostatem, aby mieć tę pewność, że otwierając nowy przetarg na PPP nie spowodujemy trudności w zakresie długu i deficytu" - powiedział Stępień.

"Wtedy PPP ma głęboki sens, kiedy nie będzie obciążać finansów publicznych całą swoją sumą od razu i tworzyć sytuację, która skłania ministra finansów do zadania pytania: dlaczego właściwie nie zaciągnąć na to zobowiązań własnych?" - dodał.

Zapewnił, że Polska nie zamierza wywierać presji na unijnym urzędzie statystycznym Eurostat w sprawie kwalifikacji inwestycji w ramach PPP (obecnie część może obciążać finanse publiczne), ale proponuje uzgodnienie w UE wspólnych standardów w tej sprawie. "Tak, abyśmy mogli mieć klarowne reguły przed podejmowaniem decyzji i przed podpisywaniem kontraktów. Wtedy wszyscy będziemy bezpieczni i nasze finanse publiczne też" - powiedział.

"My chcemy dać Eurostatowi bardzo klarowną podstawę do kwalifikacji projektów pod względem długu i deficytu" - podkreślił. Zapewnił, że polska prezydencja w poniedziałek i wtorek prowadziła w tej sprawie rozmowy, a "kilku przedstawicieli krajów europejskich stwierdziło, że to jest (im) potrzebne tak samo, jak nam".

Stępień zaprezentował dane, z których wynika, że wartość transakcji PPP w UE w 2010 r. wyniosła 18,3 mld euro (ok. 75,8 mld zł) na 112 projektów. Liderami PPP były: Wielka Brytania (44 projekty), Francja (19), Niemcy (14), Hiszpania (13). W tym roku ma to być ok. 20 mld euro.

Prezydencja nie przewiduje natomiast w Sopocie rozmów o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w przyszłym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-2020 ani też o nowym przebiegu transeuropejskich szlaków transportowych, który Komisja Europejska ma przedstawić w drugiej połowie września.

Siim Kallas w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla PAP przyznał, że proponowane przez KE w nowym budżecie 31,7 mld euro w ramach instrumentu "Łącząc Europę" na lata 2014-2020 jest tylko minimalną częścią tego, czego UE potrzebuje. Inaugurując spotkanie w poniedziałek Cezary Grabarczyk także powiedział, że publicznych środków - w budżecie europejskim i krajowym - jest za mało w stosunku do potrzeb inwestycyjnych, stąd potrzeba stosowania PPP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska chce, by inwestycje PPP nie obciążały finansów publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!