PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Połowa gmin nie zdąży wybudować oczyszczalni do 2015 roku?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
04-05-2010 17:44

Opóźnia się budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji. Istnieje ryzyko, że Polska nie wywiąże się w terminie (2015 rok) z przyjętych zobowiązań. – stwierdza NIK.

Podkreśla też, że konieczność zapłaty kary i zwrócenia środków na nieukończone terminowo inwestycje może oznaczać lokalną podwyżkę opłat za odprowadzanie ścieków.
Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych do 2015 r. Oznacza to - w uproszczeniu – konieczność budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacji tak, aby spełniały unijne standardy. Chodzi zarówno o ilość przetworzonych ścieków, jak również jakość tego procesu. Ścieki bowiem powinny spełniać określone normy, dotyczące ilości niesionych zanieczyszczeń. Zakres i terminy wykonania tych prac (realizację tzw. celów pośrednich) określono w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), którego realizację badała NIK.

Jej kontrolerzy nie ustalili ostatecznie aglomeracji biorących udział w programie. Wynika to z bałaganu organizacyjnego, a skutkuje błędami w sprawozdaniach, które tworzą nieprawdziwy obraz dotyczący stanu realizacji Programu – podkreśla się w komunikacie. Dlatego ułomna może być wiedza administracji rządowej na ten temat, co z kolei może się przełożyć na opóźnienia. Zły jest też przepływ informacji pomiędzy gminami wiodącymi (tj. takimi, gdzie przewidziano koncentrację ścieków) w aglomeracjach.

NIK podkreśla zarazem, że realizacja zadań przebiega w różnym tempie. W ok. 10 proc. skontrolowanych gmin wiodących nie rozpoczęto ich - m.in. w zakresie oczyszczalni ścieków w: Kietrzu, Teresinie i Piotrkowie Trybunalskim, a w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej w: Kłodawie, Opocznie, Pyrzycach. W ponad połowie gmin NIK stwierdziła opóźnienia, które dają podstawy do twierdzenia, że terminy nie zostaną dotrzymane lub obniżony poziom redukcji zanieczyszczeń w ściekach. Tylko 17 na 54 badane gminy wiodące w aglomeracjach ma oczyszczalnie o wystarczającej przepustowości i sprawności.

A analizie pokontrolnej NIK przypomina, że gminy muszą mieć precyzyjne dane nie tylko o ściekach z kanalizacji, ale także dotyczące ilości wywożonych zanieczyszczeń z szamb. Na tej podstawie mogą określić parametry oczyszczalni działających na swym terenie. W 12 spośród 54 skontrolowanych przez NIK urzędów gmin władze nie wiedziały, ilu mieszkańców nie ma kanalizacji i ile ścieków wywozi się z szamb specjalnymi pojazdami (m.in. Piotrków Trybunalski, Radom, Toruń, Słupsk, Opoczno, Siemiatycze). W pozostałych 42 gminach wielkości te ustalano szacunkowo.

NIK stwierdziła, że gminy wykorzystały niewiele, bo ok. 25 proc. z zaplanowanych w KPOŚK pieniędzy na budowy i modernizacje oczyszczalni i kanalizacji. Przyczyną są tu – zdaniem NIK – trudności w pozyskiwaniu środków przez gminy, m.in. z powodu długotrwałych procedur rozpatrywania wniosków, zmieniających się kryteriów przyznawania dofinansowania, itp. W przypadku kanalizacji barierą był też tzw. wskaźnik koncentracji – 120 osób na 1 km sieci, co w praktyce eliminowało aglomeracje małe oraz te, gdzie domy są rozproszone.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP