XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Połowa Białorusinów popiera budowę elektrowni pod Ostrowcem

Połowa Białorusinów popiera budowę elektrowni pod Ostrowcem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowę elektrowni atomowej na Grodzieńszczyźnie popiera 50 procent badanych - wynika z sondażu Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk (NAN) Białorusi, przeprowadzonego w maju br. i zaprezentowanego 11 października w Mińsku.

  • Elektrownia atomowa pod Ostrowcem budowana jest przez rosyjski Rosatom.
  • Budowie elektrowni sprzeciwiają się Litwini.
  • Wilno określa elektrownię jako "rosyjski projekt geopolityczny".

Przeciwnych budowie elektrowni jest 22 proc. badanych, nie ma zdania - 28 proc. Sondaż przeprowadzono na grupie 2 tys. osób na terenie całej Białorusi, w tym 300 osób z rejonu ostrowieckiego w obwodzie grodzieńskim, gdzie budowana jest białoruska elektrownia atomowa. Jej pierwszy z dwóch reaktorów ma zostać uruchomiony już w 2019 roku.

Takie dane zaprezentowała w środę podczas dyskusji poświęconej energetyce jądrowej Alena Marciszczankawa z Instytutu Socjologii NAN Białorusi.

Z przedstawionych przez nią informacji wynika, że największy odsetek ankietowanych deklaruje poparcie dla budowy elektrowni właśnie w okolicach Ostrowca (65,1 proc.). Najmniej zwolenników projekt ten ma w białoruskiej stolicy (43,7 proc.)

Więcej zwolenników budowa elektrowni ma wśród mężczyzn (52,9 proc.) niż wśród kobiet (47,5 proc.). Odsetek przeciwników jest podobny, a różnica wynika przede wszystkim z większej liczby osób niezdecydowanych wśród kobiet (30,4 proc., wśród mężczyzn - 24,7 proc.).

Wskazując korzyści z rozwijania przez Białoruś energetyki atomowej, w badaniach wymieniano m.in. obniżenie cen energii elektrycznej, zwiększenie niezależności energetycznej tego kraju i ograniczenie importu surowców, a także poprawę sytuacji ekologicznej.

Przeciwnicy mówili o strachu przed katastrofą i braku zaufania do naukowców i specjalistów odpowiedzialnych za elektrownię, problemach z utylizacją odpadów radioaktywnych, pogorszeniu relacji z sąsiadami. Wskazywano również, że elektrownia atomowa może stanowić zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia mieszkańców.

Dyskusja odbyła się w ramach trwającego w Mińsku XII Białoruskiego Forum Energetyki i Ekologii i wystawy Energy Expo.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako "rosyjski projekt geopolityczny".

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także brak pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połowa Białorusinów popiera budowę elektrowni pod Ostrowcem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!