PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polnord wygrał sprawę związaną z Dolnośląskimi Surowcami Skalnymi

Autor: wnp.pl (TE)
27-04-2017 09:29
Polnord wygrał sprawę związaną z Dolnośląskimi Surowcami Skalnymi
Fot. mat. pras. DSS

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał korzystny dla Polnordu wyrok zasądzający na rzecz spółki kwotę 10 mln powiększoną o odsetki ustawowe, od dnia wniesienia pozwu, które wynoszą obecnie ok. 5 mln zł. Sprawa dotyczy dawnych Dolnośląskich Surowców Skalnych.

Polnord dochodził roszczenia z tytułu zapłaty kary umownej za niewywiązanie się z przedwstępnej umowy sprzedaży akcji, jaka została zawarta przez Polnord z Aroga Holdings. Wyrok nie jest prawomocny.
Polnord, na podstawie umowy, zobowiązał się do sprzedaży akcji spółki Dolnośląskie Surowce Skalne w terminie do 31 marca 2012 r. Jednym z postanowień umowy był zapis o karze umownej w wysokości 10 mln zł w przypadku nieprzystąpienia przez Aroga do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży.

Ponadto została zawarta umowa poręczenia z Janem Łuczakiem (był wówczas prezesem Aroga oraz DSS; zmarł w październiku 2011 r.), który poręczył w całości za zobowiązania Aroga z tytułu wykonania umowy.

Aroga nie zakupiła akcji DSS, wobec czego Polnord naliczył karę umowną i wystąpił przeciwko spadkobiercom Jana Łuczaka z pozwem o zapłatę.

- Konsekwentnie dążymy do finalizacji wszelkich sporów sądowych, w których stroną jest Polnord. Dzięki temu spółka może w pełni koncentrować się na podstawowej działalności i realizacji przyjętej strategii na lata 2016-2019, która zakłada m.in. osiągnięcie poziomu sprzedaży na poziomie co najmniej 1500 lokali rocznie - skomentował Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu.

Upadłość DSS


Akcje DSS zadebiutowały na giełdzie 18 maja 2010 r. z ceną 16,29 zł za walor. Najwyższy kurs - 23,75 zł - spółka osiągnęła niespełna rok później, gdy sektor produkcji kruszyw budowlanych osiągał rekordowe wyniki. Obecność na GPW spółka kończyła przy kursie oscylującym wokół 10 gr.

DSS złożyły wniosek o upadłość układową 6 kwietnia 2012 r. Jako główny powód wskazano wówczas niewypłacalność, związaną przede wszystkim z zaangażowaniem w budowę odcinka autostrady A2.

Konsorcjum DSS oraz Boegl a Krysl umowę na dokończenie odcinka A2, który wcześniej budował chiński Covec, podpisało 1 sierpnia 2011 r. Jej wartość wynosiła 615 mln zł netto.

W połowie marca 2012 r. Boegl a Krysl przejął od popadającego w coraz większe problemy finansowe DSS całość prac budowie A2. Natomiast samo DSS miało skupić się na dostawie kruszyw na potrzeby inwestycji. Wkrótce i to przerosło siły DSS, które w końcu ogłosiło upadłość.

Sąd zmienił 16 października 2014 r. sposób prowadzenia postępowania upadłościowego DSS z układowego na obejmujące likwidację majątku spółki.

W uzasadnieniu postanowienia sąd wówczas wskazał przede wszystkim, że upadłość likwidacyjna jest jedyną szansą na utrzymanie przedsiębiorstwa upadłego w ruchu.

W sierpniu 2015 r. syndyk sfinalizował sprzedaż majątku DSS, a nabywcą została Kompania Górnicza z Kielc. Wartość transakcji wyniosła 31 mln zł. Miesiąc później akcje DSS zostały wykluczone z obrotu giełdowego.

W składzie masy upadłościowej DSS, którą nabyła Kompania Górnicza, znalazły się m.in. kopalnia kruszywa łamanego w Piławie Górnej, zapasy towarowe, maszyny i wyposażenie biurowego, wartości niematerialne i prawne (dokumentacja geologiczna, domeny, znaki towarowe, udziały w spółkach).
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Polnord SA [PND]

kurs:

8.59 PLN -0.09 (-1.04%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 837 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

559 879 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 267 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP