Politechnika Łódzka liczy na dalszą współpracę z Airbus Helicopters

Politechnika Łódzka liczy na dalszą współpracę z Airbus Helicopters
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Politechnika Łódzka, która od lat prowadzi współpracę z Airbus Helicopters, liczy, że będzie ona kontynuowana - mówi prof. Krzysztof Jóźwik z PŁ odnosząc się do informacji Ministerstwa Rozwoju o zakończeniu negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal.

Według MR kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

W kwietniu 2015 MON w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters (poprzednio Eurocopter). W razie wygranej w przetargu firma zapowiadała montaż wiropłatów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

W rozmowie z PAP prof. Jóźwik, który jest dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych, przypomniał w środę, że łódzka uczelnia współpracuje z AH od dawna. W ramach kooperacji łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3 - jednego z najszybszych helikopterów na świecie. "Liczymy, że dalej będziemy współpracować. Projekty, które realizuje uczelnia na zamówienie Airbus Helicopters, są kontynuowane. Jednak, co będzie dalej, trudno powiedzieć" - mówił.

Ostatnio na Politechnice Łódzkiej powstało stanowisko do testowania wirników dla śmigłowców Airbus Helicopters. Mające 12 metrów wysokości i średnicy pozwala na bardzo szczegółowe badania w warunkach zbliżonych do realnych. Na uczelni prowadzone są też prace m.in. nad nowoczesnymi wirnikami do śmigłowca hybrydowego, wałami napędowymi do dużych śmigłowców wielozadaniowych, rewolucyjnym systemem napędowym do małych śmigłowców, łopatami z kompozytów czy nowoczesnymi fotelami do śmigłowców.

Politechnika Łódzka rozpoczęła kształcenie kadr na potrzeby Airbus Helicopters w Polsce. Część z tych osób, to potencjalni kandydaci do pracy w biurze projektów otwartym przez Airbus Helicopters w Łodzi. Docelowo miało w nim znaleźć pracę 100 osób. Potrzebni są specjaliści w zakresie mechaniki, aerodynamiki i elektrotechniki lotniczej.

Prof. Jóźwik zwrócił uwagę, że współpraca Airbus Helicopters wykracza też poza Łódź. Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu są odpowiedzialne za realizację projektów z dziedziny diagnostyki śmigłowców (HUMS), systemów (np. nowej generacji system aktywnej kontroli drgań) czy wyposażenia (np. innowacyjna wyciągarka do śmigłowców).

W ub. roku powstał lotniczy klaster łączący naukę i przemysł. W fabryce Azura Polska w Łodzi produkowane są m.in. części do samolotu Airbus A350.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia zerwanie negocjacji z firmą Airbus Helicopters ws. zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii to "olbrzymia strata, ekonomiczny i gospodarczy cios dla Łodzi i regionu łódzkiego".

Przypomniał, że Airbus Helicopters zaoferował produkcję swojego śmigłowca w państwowych Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi należących w 100 proc. do kapitału polskiego. Dodatkowo zapowiedział utworzenie z WZL 1 spółki joint venture, która będzie montowała helikoptery. Pracę miało znaleźć kolejnych 300 osób. Zapowiedział, że w najbliższych dniach zamierza skierować do Ministerstwa Rozwoju pismo z pytaniem o powody tej decyzji.

W środę informację MR komentowali łódzcy radni SLD i PO. Według nich ta decyzja to wielka strata dla Łodzi. Jak mówili "ogarnia ich żal, smutek i ogromne rozczarowanie". Mają jednak nadzieję, że Airbus dalej będzie współpracował z Łodzią.

PAP nie udało się porozmawiać z przedstawicielami WZL, bo jak poinformowano w sekretariacie, nie ma nikogo z zarządu firmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika Łódzka liczy na dalszą współpracę z Airbus Helicopters

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!