PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex: wygasła promesa na gwarancję nowych bloków w Opolu

Autor: wnp.pl (TE)
16-10-2012 05:35

Wygasła promesa PKO BP na gwarancję bankową należytego wykonania umowy na realizację nowych bloków w Elektrowni Opole w wysokości 386,1 mln zł - poinformował Polimex-Mostostal.

Polimex wnioskował o przedłużenie ważności promesy do 31 marca 2013 r. Bank odmówił jej przedłużenia ze względu na niejasną sytuację prawną po wyroku NSA ws. decyzji środowiskowej dla inwestycji oraz niezakończonym sporem sądowym PGE z fundacją ClientEarth w tej sprawie.
- Bank PKO BP w piśmie do spółki potwierdził, że jest nadal zainteresowany wzięciem udziału w realizacji przedsięwzięcia, uważa jednak, że gwarancja bankowa należytego wykonania ww. umowy będzie potrzebna dopiero w 2013 roku i może zostać wystawiona z puli limitu nowych gwarancji w ramach negocjowanych w wierzycielami finansowymi Polimex-Mostostalu warunków restrukturyzacji zaangażowania o charakterze kredytowym - podał Polimex.

- Zarząd spółki wyjaśnia, że aktualnie zabezpieczenie należytego wykonania ww. umowy jest wniesione w pieniądzu zgodnie z Art. 150 ust. 3 i 4 Prawa Zamówień Publicznych. Po zawiadomieniu konsorcjum przez zamawiającego o zamiarze wystawienia polecenia rozpoczęcia prac zabezpieczenie w formie pieniężnej może być zamienione na bankową/ubezpieczeniową gwarancję należytego wykonania ww. umowy - dodał.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 2 października zaskarżony wyrok WSA Warszawie, który na początku tego roku uchylił decyzję środowiskową dla nowych bloków w Elektrowni Opole. Sprawa ma być ponownie rozpatrzona przez WSA w Warszawie.

Czytaj więcej: PGE kontynuuje inwestycję w nowe bloki w Elektrowni Opole

Wartą 9,4 mld zł netto umowę na bloki w Opolu konsorcjum Rafako (lider), Mostostalu Warszawa i Polimeksu-Mostostalu podpisało 15 lutego.

Na zrealizowanie zadania od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac konsorcjum będzie miało 54 miesiące w przypadku bloku 5. i 62 miesiące w przypadku bloku 6. Opalane węglem kamiennym bloki w Opolu będą miały po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich ma wynosić minimalnie 45,5 proc.

Udział Polimeksu w kontrakcie wynosi 42 proc. (ok. 3,95 mld zł netto), a spółka jest w nim odpowiedzialna za maszynownie. Na początku września Polimex podpisał z Alstom Power warunkową umowę na projektowanie i dostawę dwóch wysp maszynowych wraz z nadzorem nad montażem i rozruchem o wartości 1,9 mld zł netto.

Jej wejście w życie jest uzależnione od zgody zamawiającego. Przystąpienie do realizacji zamówienia nastąpi po wystawieniu przez elektrownię polecenia rozpoczęcia

Elektrownia Opole przewiduje, że przez pierwsze 10 lat eksploatacji nowych bloków stopień wykorzystania mocy będzie wynosił ok. 80 proc., a produkcja energii elektrycznej netto ok. 11,1 TWh rocznie. Obecnie elektrownia posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP