PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex podpisał umowę z wierzycielami

Autor: PAP
25-07-2012 11:21
Polimex podpisał umowę z wierzycielami

"Potwierdzam, że uzyskaliśmy porozumienie z wierzycielami" - powiedział Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Polimex podpisał z bankami finansującymi działalność spółki oraz obligatariuszami umowę w sprawie powstrzymania się od egzekwowania zobowiązań spółki. Prezes spółki Konrad Jaskóła potwierdził informację o uzyskaniu porozumienia z wierzycielami. Kurs akcji wystrzelił o kilkanaście procent w górę.

"Potwierdzam, że uzyskaliśmy porozumienie z wierzycielami" - powiedział PAP Jaskóła.
Łączna ekspozycja finansowa wierzycieli Polimeksu z tytułu udzielonych spółce kredytów i gwarancji oraz wyemitowanych obligacji wynosiła na dzień 24 lipca 2012 r. 2.456,7 mln zł. Na mocy podpisanej umowy w trakcie najbliższych czterech miesięcy Polimex będzie negocjować z wierzycielami finansowymi ostateczne porozumienie zmieniające warunki finansowania dłużnego spółki - podała spółka w komunikacie.

Polimex podpisał z bankami finansującymi działalność spółki oraz obligatariuszami umowę w sprawie powstrzymania się od egzekwowania zobowiązań spółki. Poza Polimeksem stronami umowy są: Pekao, PKO BP, ING, BOŚ, BRE Bank, Raiffeisen Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Corporate and Investment Banking oddział w Polsce, Svenska Handelsbanken oddział w Polsce oraz obligatariusze posiadający wierzytelności z tytułu obligacji wyemitowanych przez spółkę o łącznej wartości nominalnej 387,6 mln zł.

W okresie obowiązywania umowy każdy z wierzycieli zobowiązał się do powstrzymania się od wykonywania swych praw z tytułu zadłużenia finansowego w stosunku do spółki.

"W szczególności, każdy z wierzycieli zobowiązał się, że w okresie obowiązywania umowy nie będzie żądał spłaty istniejącego zadłużenia finansowego, nie przyspieszy terminów jego spłaty ani nie postawi go w stan natychmiastowej wymagalności. Ponadto, w okresie obowiązywania umowy każdy z banków będzie udostępniać oraz odnawiać spółce istniejące kredyty obrotowe do wysokości odpowiednich limitów kredytowych, chyba że nastąpi naruszenie umowy uprawniające do jej wypowiedzenia. Na mocy Umowy nastąpiło przesunięcie wymagalności zobowiązań wobec wierzycieli, które stały się wymagalne przed podpisaniem Umowy lub stałyby się wymagalne w trakcie jej obowiązywania, do końca okresu, na który umowa została zawarta" - napisano w raporcie.

W okresie obowiązywania umowy Polimex będzie płacił na wierzycielom: odsetki, prowizje oraz opłaty od istniejącego zadłużenia finansowego.

W ramach umowy Polimex zobowiązał się ustanowić na rzecz wierzycieli hipoteki łączne na nieruchomościach spółki i jej podmiotów zależnych o wartości około 330 mln zł. Wierzyciele zobowiązali się do ustąpienia pierwszeństwa w zakresie ustanowionych hipotek na rzecz wierzycieli, którzy udzielą na zlecenie spółki nowych gwarancji do wysokości 1,2 mld zł w związku z realizacją określonych w umowie kontraktów lub dodatkowego finansowania dłużnego do kwoty 50 mln zł.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

21 115 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 715 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP